Specustawa mieszkaniowa: szeroka krytyka uzasadnia odmowę lokalizacji inwestycji

Skoro wniosek inwestora spotkał się z szeroką krytyką, to w sytuacji kolizji pomiędzy mieszkańcami a deweloperem Rada Miasta mogła odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji.

Aktualizacja: 15.01.2020 11:30 Publikacja: 15.01.2020 02:00

Specustawa mieszkaniowa: szeroka krytyka uzasadnia odmowę lokalizacji inwestycji

Foto: Adobe Stock

Rosnąca, chociaż powoli, liczba wniosków inwestorów, składanych w trybie tzw. specustawy mieszkaniowej, zwiększa rolę sądów w razie konfliktów na tym tle.

Sprawa, rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie obracała się wokół uchwały z 30 maja 2019 r. Rady Miasta Lublina. Po konsultacjach społecznych oraz po wysłuchaniu radnych i mieszkańców miasta, obecnych na sesji, rada odmówiła spółce deweloperskiej ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszącej przy ul. Relaksowej w Lublinie, gdzie miał powstać zespół budynków wielorodzinnych z podziemnymi garażami oraz przedszkole. Deweloper podjął działania inwestycyjne na podstawie przepisów ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, zwanej potocznie specustawą mieszkaniową lub lex deweloper. Inwestor na mocy jej przepisów nie musi występować o decyzję o warunkach zabudowy. Pozwolenie na budowę uzyskuje na podstawie uchwały rady gminy o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Pozwala to m.in. na realizację budownictwa mieszkaniowego wbrew zapisom miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i przy ich braku, choć zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo