fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Niepełnosprawni: zasoby sieci administracji publicznej bardziej dostępne

www.sxc.hu
Liczba osób, którym niepełnosprawność utrudnia korzystanie z internetu, w ciągu czterech lat ma wzrosnąć z 80 do 120 mln.

Rada Unii Europejskiej przyjęła 18 lipca dyrektywę o dostępności sektora publicznego w sieci. Ma ona ułatwić osobom z niepełnosprawnościami (także związanymi z wiekiem) dostęp do stron internetowych i aplikacji mobilnych organów administracji publicznej (sądów, szpitali, uczelni itd.). Przepisy obejmą także sieci intranet i extranet tych podmiotów.

Dyrektywa wprowadzi wspólne europejskie standardy dostępności oraz ustali minimalne warunki, które państwa członkowskie muszą spełnić.

Wdrażając dyrektywę, poszczególne państwa mogą ustalić wyższe wymogi. Mają też możliwość rozszerzenia standardów na inne typy organizacji niż administracja publiczna.

Państwa będą też musiały monitorować wygodę korzystania ze stron. Ma to ułatwić prosty system zgłaszania niezgodności ze standardami oraz żądania dodatkowych informacji – poprzez przyciski na samych stronach. Z działania dyrektywy wyłączone będą m.in. treści generowane przez strony trzecie (np. komentarze), dziedziczne zasoby trzymane w bibliotekach i muzeach oraz materiały audiowizualne nadawane na żywo.

Projekt dyrektywy musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski, co jednak wydaje się formalnością, gdyż Rada UE już w maju zawarła w tej sprawie porozumienie z PE.

Publikacja dyrektywy nastąpi prawdopodobnie na jesieni. Państwa członkowskie będą mieć 21 miesięcy na jej wdrożenie.

Strony powstałe przed implementacją muszą spełniać standardy po dwóch latach od niej, a nowe strony – po roku. Dla aplikacji mobilnych termin ten wynosi 33 miesiące.

Celem dyrektywy jest przede wszystkim umożliwienie każdemu obywatelowi Unii udziału w życiu społecznym i ekonomicznym za pośrednictwem internetu.

Twórcy przewidują też, że harmonizacja przepisów będzie stymulować rozwój innowacyjności – co przełoży się na spadek cen oraz powstanie nowych miejsc pracy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA