fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Zlecenie na wózek niepełnosprawny złoży przez internet

Fotolia.com
Niepełnosprawni nie będą musieli zlecenia na produkty medyczne potwierdzać osobiście. Resort zdrowia chce, by robili to elektronicznie.

Przy okazji nowelizacji ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta resort zdrowia chce wprowadzić możliwość elektronicznego potwierdzania zleceń na wyroby medyczne. Dziś pacjent lub jego rodzina muszą poświadczyć zlecenie lekarskie w punkcie ewidencyjnym Narodowego Funduszu Zdrowia. A tych zdaniem pacjentów jest wciąż za mało.

– Są województwa, w których do takiego punktu pacjent musi jechać nawet kilkadziesiąt kilometrów, i to kilkoma środkami transportu – mówi Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Dodaje, że zlecenie może potwierdzić też osoba, którą pacjent upoważni do tego notarialnie. – Ta biurokracja powoduje, że część niepełnosprawnych traci szansę na nowy wózek. Dotyczy to najczęściej osób samotnych i starszych, które w braku pomocy po prostu się poddają – tłumaczy Góralczyk. Jego zdaniem możliwość elektronicznego potwierdzania zlecenia ułatwiłaby życie wielu osobom.

Czytaj też:

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację medycyny, chce, by rozwiązanie wprowadzić jeszcze na jesieni, przy okazji pilotażu e-zlecenia. Wszyscy pacjenci mieliby z niego skorzystać od nowego roku, kiedy e-zlecenie obowiązywać będzie już w całym kraju.

Józef Góralczyk uważa, że resort powinien rozważyć zniesienie konieczności potwierdzania zleceń.

– Skoro specjalista wydaje zlecenie na wyroby medyczne, to najwyraźniej wie, co robi. Żądanie potwierdzania zlecenia przez NFZ jest wyrazem braku zaufania do lekarza. Ten przepis to jak relikt z czasów homo sovieticus, kiedy obywatel widział w drugim złodzieja –tłumaczy.

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych od dawna apeluje o utworzenie wojewódzkich poradni zaopatrzenia w wyroby medyczne, by w jednym miejscu można było zlecenie dostać, potwierdzić i zrealizować.

– W takiej poradni dyżurowałby lekarz specjalista wypisujący zlecenie, istniałby w niej punkt ewidencyjny NFZ, w którym od razu można by takie zlecenie potwierdzić, a także uzyskać pomoc w zamówieniu jak najlepszego wyrobu medycznego. Wyobrażamy sobie zespół fachowców, którzy skierowaliby niepełnosprawnego do dobrej firmy, która wykona sprzęt ortopedyczny – wózek, protezę czy gorset, a potem pomogli sprawdzić, czy wyrób został dobrze wykonany, i nauczyli go używać. Dziś zdarza się, że niepełnosprawny dostaje protezę czy aparat i nie wie, jak z niego korzystać. I ten sprzęt leży – dodaje Józef Góralczyk.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA