fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

500 plus dla niepełnosprawnych: opiekunowie żądają przepisów w ekspresowym tempie

Adobe Stock
Opiekunowie osób niesamodzielnych apelują do premiera, by przygotował projekt ustawy regulującej nowe świadczenie do 23 maja.

Dorosłe osoby niepełnosprawne i ich rodzice oczekują, że do tego dnia premier przedstawi im projekt ustawy regulującej kwestię wprowadzenia specjalnego świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nowe świadczenie zostało zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w niedzielę podczas konwencji w Krakowie.

Jak precyzował podczas konwencji premier Mateusz Morawiecki, projekt zmian przepisów w tym zakresie pojawi się „w najbliższych" miesiącach. Świadczenie będzie przysługiwało osobom powyżej 18. roku życia całkowicie niezdolnym do samodzielności. Pieniądze na nie mają pochodzić z funduszu solidarnościowego oraz nowego podatku handlowego.

Czytaj też:

– Pierwotnie domagaliśmy się, by do 26 maja, dnia wyborów do Parlamentu Europejskiego, nowe przepisy zostały już uchwalone. Ostatecznie uznaliśmy, że wystarczy, jak przed tym dniem zobaczymy gotowy projekt ustawy – mówi „Rzeczpospolitej" Iwona Hartwich, jedna z liderek ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Jej zdaniem przedstawiona w niedzielę przez polityków deklaracja nie brzmiała zbyt wiarygodnie.

– Nie podano daty, od kiedy to świadczenie będzie przysługiwać, a jego wypłata uzależniona jest od niedookreślonego źródła finansowania – mówi Hartwich.

Nie wiadomo jednak, czy środki, które w ten sposób wpłyną, będą wystarczające na świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego osoby, które miałyby je otrzymać, obawiają się, czy w związku z pomysłem wprowadzenia go nie będą musiały ponownie stawić się przed komisją weryfikującą ich orzeczenia.

Niepełnosprawni i ich opiekunowie mają nadzieję, że premier Mateusz Morawiecki przedstawi im projekt 23 maja. Tego dnia będą manifestować na ulicach Warszawy – pod Kancelarią Prezydenta, następnie Kancelarią Premiera i pod Sejmem. Do budynku nie wejdą, bo po ubiegłorocznym proteście mają zakaz wstępu do 27 maja 2020 r. Niepełnosprawni liczą, że premier do nich wyjdzie, a nawet, że przeprosi ich za to, jak zostali potraktowani w 2018 r. w Sejmie.

Gdyby rzeczywiście przyznano niepełnosprawnym dorosłym po 500 zł, byłaby to realizacja głównego postulatu zgłaszanego podczas ubiegłorocznego protestu w Sejmie. Rok temu rząd tłumaczył, że nie ma pieniędzy. Szacowano wówczas, że nowe świadczenie kosztowałoby 1,6 mld zł. Przyznano wówczas „500 zł w formie rzeczowej".

Drugi ze zgłaszanych w ubiegłym roku postulatów – podwyższenie renty socjalnej z 865,03 zł do 1029,80 – udało się zrealizować.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA