fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

"Nature" wytypował naukowe wydarzenia roku

Flickr/NASA
"Nature" podał najważniejsze wydarzenia 2015 roku. Według tygodnika przelot sondy obok Plutona to najważniejsze wydarzenia miejającego roku.

W lipcu tego roku sonda New Horizons przeleciała obok plutona. Dzięki tej misji udało się zgromadzić sensacyjne zdjęcia powierzchni planety karłowatej. Na przesłanym materiale widać lodowe góry, zimne wulkany i kratery. Naukowcy wciąż odbierają nowe zdjęcia. "Odpaliła też silniki i leci w kierunku następnego obiektu w tak zwanym Pasie Kuipera"- dodaje Helen Pearson z "Nature".

Wśród uwzględnionych przez tygodnik wydarzeń, znalazło się między innymi kontrowersyjne stworzenie transgenicznego zarodka człowieka metodą CRISPR. Opracowana technologia może okazać się pomocna przy edycji genów, co w konsekwencji pomoże w leczeniu raka, chorób dziedzicznych lub hodowaniu narządów zwierzących wykorzystywanych przy przeszczepach. Technologia krytykowana jest jednak przez wielu naukowców, uważają oni, że CRISPR jest niedoskonała.

Tygodnik podkreślił także ogromną rolę szczytu klimatycznego w Paryżu, na którym zawarto globalną ugodę na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA