fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagroda Rzeczpospolitej im. Jerzego Giedroycia

Nagroda im. Giedroycia: Drohobycka miłośniczka Schulza

Bruno Schulz Museum Drohobycz
Wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia – która zostanie przyznana 4 grudnia – są dr Wiera Meniok i kierowana przez nią drohobycka Fundacja Muzeum i Festiwal Brunona Schulza.

Meniok od urodzenia związana jest z Drohobyczem. Tam studiowała filologię rosyjską, później zainteresowała się również polonistyką. Obecnie prowadzi wykłady z filologii polskiej, literaturoznawstwa i teorii przekładu na tamtejszym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki. Jest autorką ponad 30 publikacji naukowych, w tym dotyczących Schulza – najwybitniejszego drohobyckiego pisarza XX wieku.

Była jedną z inicjatorek stworzenia Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, którego pierwsza edycja odbyła się w 2004 r. Co dwa lata gromadzi on w Drohobyczu znawców literatury i pisarzy – głównie z Polski i Ukrainy.

Wiera Meniok stoi też na czele Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego noszącego imię jej zmarłego męża, badacza twórczości Schulza, Igora Menioka. Placówka promuje polską kulturę na Ukrainie i sprzyja budowaniu przyjaźni polsko-ukraińsko-żydowskiej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA