fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy sytuacja rodzinna może usprawiedliwiać wykroczenie dyscyplinarne policjanta

W sprawie, której dotyczył wyrok, organ przyznał wprawdzie, że policjant pełnił służbę nienagannie przez 12 lat, lecz jego negatywne zachowanie zniweczyło okres wieloletniej służby.

Za stawienie się na służbie w stanie nietrzeźwości policjantowi wymierzono karę wydalenia ze służby. Funkcjonariusz zaskarżył to orzeczenie do sądu, uznając, że przełożony dyscyplinarny, wymierzając mu taką karę, popełnił błąd, nie biorąc pod uwagę jego dotychczasowych 12 lat służby oraz tego, że od jakiegoś czasu boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi i rodzinnymi. Czy okoliczności, jakie wskazał policjant, powinny mieć wpływ na wymiar wymierzonej mu kary?

Nie.

Jak wskazał bowiem WSA w Białymstoku w wyroku z 14 grudnia 2011 r. (II SA/Bk 757/11), trudna sytuacja materialna, rodzinna, osobista funkcjonariusza policji nie może być elementem wpływającym na złagodzenie kary, gdyż tego rodzaju przesłanka nie została wymieniona w art. 134h uop jako wpływająca na wymiar kary. Zgodnie z tym przepisem na złagodzenie wymiaru kary wpływ mają tylko następujące okoliczności popełnienia przewinienia dyscyplinarnego:

- nieumyślność jego pop...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA