Motoryzacja

Fiat Chrysler: wada tempomatu w autach z USA

Bloomberg
Fiat Chrysler (FCA) ogłosił akcję przywoławczą 4,8 mln pojazdów w Stanach z powodu problemu, który może uniemożliwić wyłączenie tempomatu i zwrócił się do kierowców, aby nie użali tej funkcji do czasu wprowadzenia poprawki.

Akcja dotyczy pojazdów z silnikami benzynowymi i automatyczną skrzynią biegów z lat modelowych 2014-19, w większości z okresu 2014-18. Są to modele Chrysler 200, 300 i Pacifica, Dodge Charger, Challenger, Journey, Durango, Jeep Cherokee, Grand Cherokee, Wrangler, furgonetki Ram 1500, 2500 i 3500 oraz półciężarówki Ram 2500, 4500 i 5500, też niektóre Fiat Fremont produkowane na tej samej płycie co Dodge Journey. Akcja dotyczy dodatkowych pojazdów w Kanadzie, Meksyku i w innych krajach. 

Producent wyjaśnił, że nie doszło z tego powodu do kolizji ani obrażeń, otrzymał natomiast informację od prowadzącego Dodge Journey 2017, że nie mógł wyłączyć tempomatu. FCA został w 2015 r. ukarany grzywną 175 mln dolarów za różne braki w zakresie bezpieczeństwa, nie poinformował obecnie, ile będzie go kosztować nowa akcja. Naprawy zostaną wykonane bezpłatnie, klienci będą zapraszani do stacji od tego tygodnia.

Obecna wada może wystąpić w mało prawdopodobnym następstwie wydarzeń. Kierowcy mogą zapanować nad nią wciskając pedał hamulca do zatrzymania pojazdu, mogą też zrzucić dźwignię zmiany biegów na luz, a gdy pojazd zatrzyma się, ustawić na pozycji parking. Wadę wykryli inżynierowie FCA podczas testów.

„Niezależnie od wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności wywołujących ten problem ogłaszamy tę akcję, bo w pełni odpowiadamy za bezpieczeństwo — oświadczył w komunikacie szef działu zgodności technicznej z przepisami, Mark Chernoby. — Mamy sposób zaradczy i szeroką sieć dealerów, którzy przygotowują się do wykonania tej usługi. Apelujemy do klientów o stosowanie instrukcji podanych w informacji o akcji przywoławczej”.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL