fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motobiznes

GM pozywa Fiat Chrysler za rzekome łapówki dla związkowców

Bloomberg
Według General Motors konkurent miał przekupywać związkowców, by GM miało gorsze umowy zbiorowe.

W środę do sądu w Detroit został złożony pozew General Motors przeciwko koncernowi Fiat Chrysler, w którym GM zarzuca konkurentowi, że przekupywał związkowców z United Auto Workers w celu sabotowania układów zbiorowych, jakie GM zawierało ze związkiem.

- Ten pozew ma na celu pociągnięcie FCA do odpowiedzialności za szkody, jakie wyrządziło naszej firmie i upewnieniu się, że w przyszłości szanse będą równe – stwierdził w cytowanym przez CNBC oświadczeniu główny radca prawny GM Craig Glidden.

Według General Motors w spisek, w głównej roli, zamieszany był nieżyjący już prezes Ford Chrysler Sergio Marchionne. W tym momencie warte odnotowania jest to, że obecny prezes FCA Mike Manley nie został wymieniony w pozwie.

Na konferencji prasowej Craig Glidden mówił, że „spisek powstał w 2009 roku i trwał przez dłuższy czas. W ramach „konspiracji" przeciwko GM utrudniane miały być umowy zbiorowe z 2009, 2011 i 2015 roku. FCA miało płacić związkowcom z UAW by ci tak negocjowali umowy z General Motors, by GM musiało płacić robotnikom więcej niż FCA oraz mogło w mniejszym stopniu korzystać z pracy pracowników tymczasowych. Tym samym Fiat Chrysler miał mieć przewagę konkurencyjną.

FCA w tym czasie wyraźnie było sponsorem wszechobecnych wykroczeń, płacąc miliony dolarów łapówek w celu uzyskania korzyści, ulg i przewagi w negocjacjach czy wdrażaniu i administrowaniu umów o pracę – stwierdza GM w oświadczeniu.

Fiat Chrysler, w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na informację o pozwie, podkreśla swoje zdziwienie pozwem i sugeruje, że ma on na celu „jedynie uniemożliwienie fuzji z PSA". Włosko-amerykański koncern zamierza walczyć w sądzie o swoje dobre imię.

General Motors w ostatnim czasie musiało mierzyć się ze strajkiem w swoich fabrykach. Związkowcy z UAW wynegocjowali dzięki strajkom lepsze warunki płacy i pracy dla robotników.

Niedawno zaś prokuratorzy federalni postawili zarzuty prania pieniędzy i defraudacji byłemu wiceprezesowi UAW (i byłemu członkowi zarządu GM) Josephowi Ashtonowi. Zarzuty dla Ashtona to część śledztwa w sprawie korupcji w związkach zawodowych. Dotychczas, w wyniku postępowania, postawiono zarzuty 13 osobom i doprowadzono do dziesięciu wyroków skazujących, w tym trzech dla osób zajmujących niegdyś stanowiska menedżerskie w FCA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA