fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motobiznes

Szybko przybywa aut na rynku wtórnym

Fotorzepa, Rafał Guz
Wraca koniunktura na rynek używanych samochodów. Prywatny import odradza się szybciej niż sprzedaż nowych aut.

Autokomisy mają powody do zadowolenia: na wtórnym rynku skutki epidemii koronawirusa coraz szybciej się oddalają. Jak podaje Instytut Samar, w czerwcu liczba sprowadzonych do Polski używanych samochodów osobowych i lekkich dostawczych zbliżyła się do 72,9 tys. To o przeszło 30 proc. więcej niż w maju, a zarazem tylko 6,7 proc. mniej niż w czerwcu 2019 r. Co prawda dane skumulowane liczone od stycznia pokazują jeszcze spadek w ujęciu r./r. o prawie jedną czwartą, jednak wyniki z ubiegłego miesiąca pozwalają przypuszczać, że ta część motoryzacyjnego rynku będzie się odradzać w coraz większym tempie.

Głównym źródłem prywatnego importu pozostają Niemcy. Od początku roku przywieziono stamtąd 209,9 tys. aut. Na drugim miejscu znalazła się Francja (39,1 tys.), a na trzecim Belgia (26,3 tys.). Czwartym rynkiem okazały się Stany Zjednoczone, skąd sprowadzono 16,4 tys. samochodów. Ten kierunek importu okazał się zarazem najbardziej odporny na wirusa: skurczył się tylko o 8,2 proc., podczas gdy liczba sprowadzanych aut z Niemiec zmniejszyła się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy o przeszło jedną czwartą.

Także wśród najbardziej popularnych marek dominują niemieckie: Volkswagen oraz Opel. Podobnie jest w modelach: najczęściej sprowadzanymi okazały się Audi A4, Volkswagen Golf, Opel Astra, BMW 3, Audi A3 i Volkswagen Passat.

Problemem pozostaje wiek sprowadzanych samochodów. Według Samaru średnio wynosi 11 lat i 8 miesięcy. Przy czym w samochodach z napędem benzynowym jest on wyższy i wynosi 12 lat i 7 miesięcy, a w dieslach – 10 lat i 8 miesięcy. Te ostatnie wciąż są bardzo popularne: ich udział w czerwcowym imporcie stanowił 42,1 proc.

Według sieci autokomisów AAA Auto w czerwcu średnia cena oferowanego do sprzedaży auta wynosiła 18,9 tys. zł, a średni deklarowany przebieg – 180 tys. km.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA