fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Rośnie sprzedaż mieszkań używanych

Piotr Wittman/ Fotorzepa
Duży popyta na nowe lokale wpływa też na rynek wtórny, na którym nie tylko rosną ceny, ale też sprzedaje się więcej mieszkań.

Utrzymujący się popyt na mieszkania powoduje, że oferta dostępna w biurach sprzedaży deweloperów jest nierzadko przebrana. Zyskuje na tym rynek mieszkań używanych, na którym w ubiegłym roku nie tylko wzrosły ceny, ale też sprzedano więcej mieszkań – wynika z danych zebranych przez HRE Investments.

Na 7 największych rynkach sprzedaż mieszkań używanych w 2018 roku wzrosła o 7,1 proc.- wynika z najnowszych danych GUS. Podobny progres widoczny jest w skali całego kraju. Dane na temat rynkowych transakcji lokalami mieszkalnymi sugerują, że takich nieruchomości z drugiej ręki sprzedano w Polsce w ubiegłym roku ponad 122 tysiące – o 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Choć dane publikowane przez urząd nie należą do najświeższych, to i tak jest to bardzo wartościowe źródło informacji o skali obrotu lokalami z drugiej ręki.

- Dane GUS sugerują, że spadającej liczbie mieszkań sprzedanych przez deweloperów, towarzyszy wzrost popularności rynku wtórnego – uważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. Jego zdaniem wpisuje się to w żywą ostatnio hipotezę, że jednym z powodów, dla którego deweloperzy sprzedają mniej nowych mieszkań - obok wzrostów cen - jest także skromniejsza oferta firm budujących mieszkania.

- Po prostu nie znajdując odpowiedniego nowego mieszkania, część rodaków decyduje się na zakup nieruchomości z drugiej ręki. Ich dodatkowym atutem jest to, że można się do nich szybko wprowadzić. Do tego przeciętna cena lokalu używanego jest niższa niż takiego z pierwszej ręki, co jednak często jest pochodną standardu – wskazuje Turek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA