fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Producenci mieszkań stawiają na ekspansję

Adobe Stock
Robyg wszedł do Poznania, Budimex Nieruchomości niedawno ruszył z pierwszym projektem we Wrocławiu. Dziś dobrej jakości, zróżnicowany bank ziemi pozwala firmom korzystać z popytu na mieszkania.

Wiodące spółki deweloperskie kontynuują ekspansję na nowe rynki. Notowany na Catalyst Robyg, który na początku roku wprowadził do oferty pierwsze lokale we Wrocławiu, kupił właśnie 10-ha działkę w Poznaniu pod docelowo 1,4 tys. mieszkań. Będzie to czwarty rynek, na którym deweloper będzie aktywny.

W latach mieszkaniowego boomu, czyli 2013–2017, kiedy rynek rósł po blisko 19 proc. rocznie, relatywnie łatwo było notować wysoką sprzedaż w oparciu o inwestycje w jednej czy dwóch aglomeracjach. Dziś, kiedy dostęp do ziemi się skurczył, kluczem jest dywersyfikacja.

Sam Robyg długo działał w oparciu o Warszawę i Gdańsk. Firma wciąż należy do „wielkiej czwórki", ale w 2018 r. i w I połowie 2019 r. zanotowała spektakularne na tle konkurencji spadki sprzedaży rzędu 30 proc.

– Popyt na mieszkania sprzyja, a niższa sprzedaż w naszej grupie to pochodna mniejszej podaży, przede wszystkim z powodu opóźnień administracyjnych – mówi Artur Ceglarz, wiceprezes Robyga. – Na szczęście zauważamy znaczącą poprawę, w samym II kwartale uzyskaliśmy pozwolenia na budowę ponad 1,5 tys. mieszkań, w II półroczu oczekujemy zielonego światła dla inwestycji na ok. 2 tys. lokali – dodaje.

Inwestycja w Poznaniu jest także symptomatyczna. Pozwoli ustabilizować sprzedaż, jednak nie szybko. – Jesteśmy na etapie prac projektowych i chcielibyśmy rozpocząć budowę do końca przyszłego roku – przyznaje Ceglarz. Firma zabezpieczyła też umową przedwstępną dużą działkę we Wrocławiu, pod 1,5–1,6 tys. lokali. – Na pewno nie jest dziś łatwo o parcele umożliwiające bardzo szybką zabudowę. W Warszawie jest oczywiście najtrudniej, ceny są bardzo wysokie. Działka kupiona w Poznaniu i zabezpieczona we Wrocławiu wymagają pewnych nakładów pracy związanych z formalnościami, za to są bardzo dobrze położone – podsumowuje.

Wiosną ze sprzedażą pierwszych mieszkań na nowym rynku, wrocławskim, ruszył Budimex Nieruchomości. Tym samym firma działa już w pięciu miastach.

Owoce systematycznej ekspansji zbiera Atal, budujący już w siedmiu aglomeracjach. Na spadkowym rynku deweloper zanotował skokowy, 26-proc. wzrost sprzedaży.

Tylko dzięki przejęciu trójmiejskiego Euro Stylu i wejściu do Wrocławia Dom Development zachowuje pozycję rynkowego lidera pod względem sprzedaży. Firma długo bazowała na budowaniu mieszkań w Warszawie.

Na budowanie w wielu miejscach od lat stawia Murapol. Dziś jest obecny w kilkunastu miejscowościach, zarówno aglomeracjach, jak i tak „egzotycznych" dla dużych graczy, jak Sosnowiec, Siewierz czy Wieliczka. – Tak znaczna dywersyfikacja to m.in. recepta na problem z opóźnieniami w pozwoleniach na budowę – przyznaje wiceprezes Iwona Sroka. W I połowie 2019 r. spółka zanotowała nieznaczny, 6-proc. spadek sprzedaży lokali.

– Część deweloperów ma bogate banki ziemi, które jednak ze względu na brak zgód administracyjnych nie mogły być wykorzystywane do rozpoczynania inwestycji, a co za tym idzie sprzedaży mieszkań – komentuje Mateusz Mucha, menedżer Domu Maklerskiego Navigator. – Dane GUS za kwiecień i maj mówią o skokowym wzroście pozwoleń na budowę, można więc przyjąć, że problemy pogłębione jesiennymi wyborami samorządowymi są już za nami i urzędy funkcjonują obecnie bez większych zakłóceń – dodaje. Zdaniem eksperta otoczenie rynkowe sprzyja deweloperom.

– Mimo obserwowanej korekty sprzedaż mieszkań wciąż można określić jako wysoką – podsumowuje Mucha.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA