fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Pierwsze mieszkanie dla młodej pary

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Nic tak nie zabija życia towarzyskiego jak dwie przesiadki i godzina drogi do centrum miasta. Co jeszcze jest ważne oprócz adresu?

O zakupie pierwszego mieszkania opowiada Marcin Krasoń, analityk Home Broker:

Pierwsze mieszkanie nie musi być ostatnim. Coraz więcej osób zakłada, że ich miejsce zamieszkania będzie się zmieniało i rozwijało wraz z nimi. Jak wybrać pierwsze mieszkanie w życiu? Jaki lokal jest dobry dla par nieplanujących na razie dzieci? Idealne miejsce zamieszkania dla młodych ludzi to w większości przypadków zaciszne osiedle w pobliżu centrum miasta lub z doskonałą komunikacją z centrum. Dla wielu jednak to mrzonka, bo ta charakterystyka nieruchomości zwykle łączy się z wysoką ceną, co w przypadku młodych ludzi jest często przeszkodą nie do pokonania. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości, by jak najlepiej spełniała ona swoje funkcje.

Nie ma potrzeby, choć byłoby to bez wątpienia komfortowe, kupowania dla dwojga młodych ludzi zbyt dużego mieszkania. Nie można też jednak przesadzać w drugą stronę. Kawalerka może się okazać zbyt małym lokum. Rozsądnym kompromisem jest zakup dwupokojowej nieruchomości składającej się z w miarę przestrzennego salonu z aneksem kuchennym i małej sypialni.

Oddzielenie części dziennej od nocnej daje dużo więcej swobody w życiu codziennym. Dodatkowo, łatwiej jest kogoś przenocować w razie potrzeby (kanapa lub sofa w salonie). W ofercie deweloperów nie brakuje mieszkań o powierzchni 35-40 mkw. z wydzieloną małą sypialnią. Takie lokale można też znaleźć na rynku wtórnym.

Jeśli ma się większy budżet, można pomyśleć o trzypokojowym mieszkaniu. Wtedy będziemy mieć możliwość urządzenia np. gabinetu bądź pokoju gościnnego. Można kupić mieszkania trzypokojowe o powierzchni 50-55 mkw. Taki lokal powinien parze wystarczyć nawet gdy pojawi się dziecko.

Młodzi ludzie często lubią korzystać z uroków życia w dużym mieście. Warto na to zwrócić uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania. Nic tak nie zabija życia towarzyskiego jak dwie przesiadki i godzina drogi do centrum miasta, w którym mieszkają znajomi. Mało kogo stać na zakup lokalu w Śródmieściu, trzeba więc szukać kompromisu, a tym będzie rozsądny dojazd do centrum komunikacją miejską, najlepiej bez przesiadki.

Zwróćmy jednak uwagę nie tylko na dojazd do centrum, ale i tryb życia. Jeden często chodzi do kina, drugi jeździ rowerem górskim, a trzeci pływa kilka razy w tygodniu. Warto pamiętać o zainteresowaniach przy podejmowaniu tej decyzji, nie bez znaczenia będzie też posiadanie czworonoga.

Umiejscowienie w relacji do miejsc rekreacyjnych czy rozrywkowych to jedno, ale pamiętajmy, że najwięcej czasu przeciętny Polak poświęca na dotarcie do pracy. Dwa razy dziennie, pięć razy w tygodniu, dwadzieścia razy w miesiącu - to, czy dojazd do miejsca pracy zajmie nam 15 czy 45 minut znacząco zmienia komfort życia. Warto o tym pamiętać, biorąc też pod uwagę potencjalną zmianę pracy oraz rozwój miasta i okolicy.

Jeśli w pobliżu nieruchomości planowane są nowe środki komunikacji (np. metro czy tramwaj), to na pewno można sprawdzić kiedy zostaną oddane do użytku. Być może warto pomęczyć się pół roku i zaczekać na zakończenie prac.

Duża część kupujących pierwsze mieszkanie nie ma jeszcze zgromadzonych wielu rzeczy i bez problemu pomieści cały dobytek w mieszkaniu. Z roku na rok ich zasoby będą jednak rosnąć i wtedy zbawieniem będzie komórka lokatorska lub piwnica. Można tam ulokować nieużywane ubrania, kartony po sprzętach czy inne duże przedmioty, które mogą się kiedyś przydać. Nie zapominajmy o rowerach. Wiele osób trzyma je w mieszkaniu, ale i tu może kiedyś zabraknąć miejsca.

Inną inwestycją do rozważenia jest miejsce w garażu podziemnym. Pozwala ono uniknąć poszukiwań miejsca do zaparkowania auta na co dzień, dodatkowo zdejmuje z użytkownika obowiązek porannego odśnieżenia i odlodzenia pojazdu zimą. Nie zapominajmy też o ochronie auta przed warunkami atmosferycznymi. Opłacalność tej inwestycji zależy głównie od ceny miejsca garażowego na danym osiedlu. Czasami kalkulacja może wskazać, że bardziej opłaca się miejsce takie wynająć, a czasami kupują je nawet osoby nie posiadające samochodu, właśnie po to, by wynająć potrzebującym sąsiadom.

W przypadku odpowiedniego otoczenia, komfort życia w danym mieszkaniu może znacznie podnieść obecność balkonu. To przestrzeń, którą można pomysłowo zagospodarować ustawiając nie tylko krzesła i stolik do porannej kawy, ale i sofę, wygodne fotele, czy rozwieszając hamak.

Na decyzję o zakupie danej nieruchomości wpływa funkcjonalność mieszkania. Chodzi o dobre wykorzystanie przestrzeni, na przykład za pomocą zabudowy z mebli. Łatwiej jest utrzymać porządek gdy przedmioty będą miały swoje miejsce poza zasięgiem wzroku. Warto, by sofa miała skrzynię na pościele, a szafy były odpowiednio pojemne, zarówno w pokoju, przedpokoju jak i łazience. Gdzieś trzeba schować odkurzacz, wiadro z mopem, zimowe kurtki i tak dalej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA