Nie tylko samochód, ale i działkę kupi się na wirtualnej licytacji

Parcele i domy w stanie surowym będzie można nabywać od komornika przez internet – mówi Rafał Fronczek, prezes KRK.

Aktualizacja: 14.02.2019 18:50 Publikacja: 14.02.2019 18:24

Nie tylko samochód, ale i działkę kupi się na wirtualnej licytacji

Foto: materiały prasowe

Można dziś kupić nieruchomość na internetowej licytacji komorniczej?

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej: Na razie nie, ale wkrótce to się zmieni.

Wkrótce, czyli kiedy?

Dziś na portalu www.licytacje.komornik.pl znajdują się obwieszczenia komornicze o wszystkich licytacjach ruchomości i nieruchomości na terenie Polski.

Za kilka tygodni, czyli prawdopodobnie pod koniec marca, ruszy portal, na którym będą prowadzone internetowe licytacje, głównie ruchomości. Ale za jego pośrednictwem będzie można kupić też niektóre nieruchomości. Chodzi o te licytowane w trybie uproszczonym, czyli niezabudowane działki oraz domy i budynki w stanie surowym, które nie mają jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

Internetowe licytacje będą prowadzone na tej wspomnianej stronie?

Prawdopodobnie będzie to strona www.e-licytacje.komornik.pl. W późniejszym okresie oba portale zostaną zintegrowane. Dzięki temu na jednej stronie będzie można znaleźć zarówno obwieszczenia o licytacjach, jak również kupić ruchomość lub nieruchomość sprzedawaną w trybie uproszczonym. Taka licytacja od „zwykłej" różni się dziś tym, że odbywa się zwykle w kancelarii komornika, a nie w sądzie, a nabywca po wylicytowaniu ma obowiązek zapłacić natychmiast co najmniej jedną piątą ceny, przy czym resztę musi zapłacić w dniu następnym do godziny 18. I jak już wspomniałem, może na taką licytację trafić tylko określony rodzaj nieruchomości.

Czym będzie różniła się licytacja internetowa od tej tradycyjnej?

Tradycyjna w zależności od trybu egzekucji odbywa się w sądzie lub kancelarii komornika i trwa zwykle kilkanaście minut. Elektroniczna będzie prowadzona za pośrednictwem systemu teleinformatycznego dostępnego przez stronę internetową, podobnie jak licytacje na znanych portalach aukcyjnych. Czas trwania takiej licytacji wynosi co najmniej siedem dni. Po upływie wyznaczonego terminu nastąpi automatyczne ustalenie licytanta, który zaoferował najwyższą cenę.

W jaki sposób komornik sprawdzi, czy działkę kupiła osoba uczciwa, a nie oszust?

Przystąpić do takiej licytacji będą mogły osoby, które wcześniej założą konto w systemie teleinformatycznym. Przy jego zakładaniu użytkownik będzie automatycznie weryfikowany w rejestrze PESEL. Dodatkowo dochodzi wpłata rękojmi i reszty ceny nabycia, co również pozwala zidentyfikować nabywcę. I wreszcie nabyta ruchomość czy nieruchomość musi zostać nabywcy wydana. Nie ma tu przestrzeni do nadużyć, natomiast nie oznacza to, że nie mogą się one zdarzyć tak jak w każdym innym wypadku.

Ile nieruchomości sprzedali w ub.r. komornicy?

Podobnie jak rok wcześniej zajęli 170 tys. nieruchomości, a sprzedali nieco mniej niż 10 tys. nieruchomości. Największą popularnością cieszyły się domy i mieszkania, nieco mniej chętnych było na działki. Najbardziej kuleje licytacja gruntów rolnych, ponieważ mogą kupić je tylko rolnicy indywidualni, a ci niespecjalnie są zainteresowani ich nabywaniem w drodze egzekucji. Mam nadzieję, że dojdzie w końcu do zapowiadanej zmiany przepisów i ziemię będą mogli kupować wszyscy, a nie tylko rolnicy.

Kto przychodzi na licytacje. Czy również osoby chcące nabyć nieruchomość w celach inwestycyjnych?

Kupujący są różni. Są tacy, którzy są zainteresowani znalezieniem własnego kąta za atrakcyjną cenę, ale też i stali bywalcy, dla których obrót nieruchomościami zakupionymi na licytacji jest sposobem na biznes. Wyszukują ciekawe oferty i kupują, by zarobić.

Sporo da się zarobić?

Na pewno. W pierwszym terminie licytacji cena wywoławcza wynosi trzy czwarte oszacowanej wartości nieruchomości. W drugim jest jeszcze niższa. Dom czy mieszkanie idzie pod młotek za dwie trzecie wartości. W wypadku uproszczonej egzekucji działkę czy dom w stanie surowym można kupić nawet za połowę ceny.

Nie ma różnicy w wartości domów i lokali sprzedawanych z lokatorami?

Nie, ich cena wywoławcza jest taka sama; to znaczy nie ma na nią wpływu to, że ktoś je zamieszkuje.

A tego typu nieruchomości chętnie są kupowane? Przecież jeżeli dawni lokatorzy nie zechcą się dobrowolnie wyprowadzić, to niezbędna jest eksmisja, a tego rodzaju postępowania trwają latami. Po co komuś lokal, z którego nie ma pożytku?

Zdarza się, że nabywcy rezygnują z kupna z powodu lokatorów, ale niezbyt często. Osobom, które często kupują mieszkania na licytacji, to nie przeszkadza.

Muszę też obalić mit, że dawni właściciele, czyli dłużnicy, nie chcą się dobrowolnie wyprowadzić. Często, gdy widzą, że kolejnym etapem będzie eksmisja, sami się wyprowadzają.

Czy można kupić nieruchomość na licytacji na kredyt czy też zawsze trzeba dysponować gotówką?

Teoretycznie jest to możliwe. Żeby przystąpić do licytacji, trzeba zapłacić rękojmię w wysokości 10 proc. wartości nieruchomości. Pozostałą część należy zapłacić po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania.

Na wniosek nabywcy termin ten może zostać wydłużony do miesiąca. Jeżeli kupującemu uda się w takim czasie zaciągnąć kredyt, to może kupić nieruchomość na licytacji na kredyt, ale w przypadku niepowodzenia musi się liczyć z utratą rękojmi.

Rafał Fronczek od trzech kadencji jest prezesem Krajowej Rady Komorniczej sprawującej nadzór nad komornikami niezależnie od Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest również komornikiem sądowym przy Sądzie Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tym zawodzie ma już dwudziestoletni staż. Autor wielu publikacji dotyczących egzekucji sądowej oraz zawodu komornika sądowego. Ponadto jest także prelegentem na konferencjach poświęconych dochodzeniu roszczeń.

Można dziś kupić nieruchomość na internetowej licytacji komorniczej?

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej: Na razie nie, ale wkrótce to się zmieni.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu