fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Metale szlachetne

NBP przestało dokupywać złoto

Bloomberg
Wartość złota w rezerwach Narodowego Banku Polskiego jest największa od pięciu lat. To jednak efekt wzrostu wartości kruszcu, a nie – jak w poprzednich miesiącach – jego zakupów przez bank centralny.

Złoto w rezerwach NBP warte było na koniec grudnia 5,3 mld USD, o 5 proc. więcej, niż miesiąc wcześniej – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych. Także o 5 proc. wzrosła w grudniu cena złota w dolarach: z niespełna 1221 USD za uncję do niespełna 1282 USD.

Z naszych obliczeń wynika, że w skład oficjalnych aktywów rezerwowych NBP na koniec grudnia wchodziło blisko 129 ton kruszcu, tyle samo, co w poprzednich dwóch miesiącach.

Wcześniej przez cztery miesiące z rzędu polski bank centralny zwiększał swoje zaangażowanie w złoto. Od lipca do października kupił około 26 ton kruszcu. Przed tymi transakcjami zasoby złota w rezerwach NBP wynosiły 103 tony i praktycznie nie zmieniały się od 1998 r.

Czytaj także: Czechy: Banki centralne nie potrzebują złota 

Prezes NBP Adam Glapiński zapytany we wrześniu o zakupy kruszcu przyznał, że zarząd banku centralnego zmienia strategię zarządzania rezerwami. I nie jest odosobniony. W październiku o 10-krotnym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach (do 31,5 ton) powiadomił bank centralny Węgier.

Na koniec grudnia złoto stanowiło nieco ponad 4,5 proc. aktywów rezerwowych NBP, podobnie jak w poprzednich dwóch miesiącach. Średnio od początku tego stulecia udział ten wynosił niespełna 4,1 proc.

Oficjalne aktywa rezerwowe NBP na koniec grudnia wynosiły 117 mld USD, o 3,1 mld USD więcej, niż miesiąc wcześniej. Poprzednio rezerwy były większe w marcu br., gdy sięgnęły rekordowych 119,5 mld USD.

W przeliczeniu na polską walutę oficjalne aktywa rezerwowe NBP wynosiły na koniec grudnia 439,8 mld zł, o 10,2 mld zł więcej, niż miesiąc wcześniej. Większe były poprzednio w marcu 2017 r., gdy wynosiły 441,8 mld zł.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA