fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

#Zmierzcukier – jak uniknąć cukrzycy?

Adobe Stock
Zmiana stylu życia i regularne badanie poziomu cukru we krwi pozwalają uniknąć zagrożeń związanych z cukrzycą.

Na cukrzycę cierpi niemal 3,5 miliona Polaków, w tym ponad milion nie wie, że choruje. Kolejne 5 milionów osób ma stan przedcukrzycowy – czyli podwyższone stężenie glukozy we krwi na czczo do 100–125 ml/dl. Jest to niebezpieczne, ponieważ w krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Chodzi głównie o cukrzycę typu 2, która stanowi niemal 90 proc. wszystkich przypadków choroby i która jest związana ze stylem życia.

– Cukrzyca przez lata rozwija się bezobjawowo, a jeśli pacjent nie odczuwa przykrych dolegliwości, nie czuje zagrożenia. W tej chwili lekarze patrzą nie tylko na objawy, lecz także na wyniki badań, które wykazują zaburzenia, zanim chory cokolwiek niepokojącego poczuje – mówi prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Wiele osób nie wykonuje badań, nie wie więc, że mogą być zagrożone. Tymczasem pod względem częstości występowania stanu przedcukrzycowego Polska jest na czwartym miejscu na świecie, przeganiając pod tym względem Stany Zjednoczone. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać – według szacunków IDF – w 2035 roku znajdziemy się na miejscu pierwszym.

– Cukrzyca jest chorobą całej rodziny. Jeśli w domu jest osoba z nieprawidłową glikemią, konsekwencje choroby odczuwane są także przez jej bliskich – mówiła podczas debaty zorganizowanej w ramach projektu „Listopad miesiącem cukrzycy" prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Edukację diabetologiczną u większości pacjentów rozpoczyna się późno, u wielu dopiero na etapie powikłań w postaci stopy cukrzycowej (90 proc.), retinopatii (88 proc.) oraz hipoglikemii (87 proc.).

Ich koszty są gigantycznym obciążeniem dla każdego, nawet najbogatszego systemu ochrony zdrowia, dlatego większość krajów zachodnich inwestuje w innowacyjne terapie, które nie tylko zapobiegają powikłaniom, ale też umożliwiają chorym życie w pełnej sprawności fizycznej, społecznej i zawodowej. Zapobieganie cukrzycy jest jednym na największych wyzwań współczesnego świata. By uniknąć choroby, często wystarczy zmienić styl życia, lepiej się odżywiać i więcej ruszać, a także regularnie badać poziom cukru we krwi. Stąd kluczowe jest, by jak najwięcej o tym mówić. W czasie drugiej edycji naszej akcji #Zmierzcukier, którą dziś rozpoczynamy, będziemy podpowiadać, co robić, by uniknąć zachorowania. A chorym podpowiemy, jakie nowoczesne terapie są obecnie dostępne w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA