Szansa dla młodych talentów

Konkurs dla szczególnie uzdolnionych uczniów rozpoczyna się od wirtualnej gry i wiedzie do najlepszych uczelni w Polsce i na świecie.

Publikacja: 08.10.2018 18:26

Jednym z etapów programu jest dwutygodniowy obóz naukowy

Jednym z etapów programu jest dwutygodniowy obóz naukowy

Foto: Anna Liminowicz

Tekst powstał we współpracy z firmą Adamed

1 października rozpoczęła się rekrutacja do piątej edycji programu ADAMED SmartUP. Skierowany jest do uzdolnionych młodych ludzi w wieku 15–19 lat, by pomóc im w rozpoczęciu kariery naukowej. Pasjonaci nauk ścisłych i przyrodniczych znajdą się pod skrzydłami wybitnych naukowców i ekspertów z dziedziny biologii, chemii, fizyki, robotyki i innych obszarów nauki.

– Potrzeba wsparcia młodych zdolnych ludzi sprawiła, że w 2014 r. z inicjatywy Fundacji Grupy Adamed, zdecydowaliśmy się powołać program naukowo-edukacyjny ADAMED SmartUP. Talent, aby mógł istnieć, trzeba rozwijać i szlifować jak diament – mówi prezes Fundacji Grupy Adamed, dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz. – Jak mawiał Blaise Pascal, nawet „przypadkowe odkrycia zdarzają się tylko umysłom przygotowanym". Właśnie w celu „przygotowania" do tworzenia przełomowych odkryć powstał ten program.

ADAMED SmartUP ma promować wśród młodzieży w Polsce zamiłowanie do nauk ścisłych i przyrodniczych. Wpisuje się w ogólnonarodowy program rozwoju dla osób uzdolnionych poprzez umożliwienie im współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce i za granicą.

Podstawę projektu stanowi program stypendialny. Laureaci głównej nagrody otrzymują pakiet konsultacji edukacyjnych, a najlepsi spośród nich – dodatkowe wsparcie finansowe. Dotychczas do czterech edycji programu zarejestrowało się blisko 25 tys. uczestników, z czego 200 uczestniczyło w obozach naukowych, 40 otrzymało tytuł laureata nagrody głównej i skorzystało z pakietu indywidualnych konsultacji edukacyjnych, a dziewięciu zostało stypendystami.

Absolwenci programu to wyjątkowe jednostki, które pomimo młodego wieku mogą się pochwalić niezwykłymi osiągnięciami. Część z nich dopiero podejmuje decyzje o wyborze szkoły średniej, inni przygotowują się do matury, a niektórzy rozpoczynają studia na najlepszych uczelniach w kraju i za granicą.

Zabawa na poważnie

Rekrutację do programu stypendialnego rozpoczyna wirtualna gra osadzona w alternatywnej rzeczywistości (ang. alternate reality game). By wziąć w niej udział, wystarczy zarejestrować się na stronie www.adamedsmartup.pl. Zainteresowani uczniowie mogą zgłaszać udział do 15 stycznia 2019 r.

W tym roku uczestnicy wcielą się w role młodych naukowców pracujących w 4 laboratoriach tematycznych: biomedycznym, informatycznym, biochemicznym i astrofizycznym. W intrygującą fabułę wplecione są zagadki z dziedziny biologii, chemii, fizyki i matematyki. Gra weryfikuje podejście do stawianych problemów, poziom wiedzy, sposób myślenia analitycznego i umiejętności logicznej syntezy. Rozgrywka pozwala wyłonić osoby z wysokim ilorazem inteligencji, zdolnością kreatywnego i nieszablonowego myślenia, szybkiego łączenia faktów i dociekliwością. Najlepsi gracze zostaną poproszeni o przesłanie szczegółowych aplikacji i w kolejnym etapie będą uczestniczyć w indywidualnych spotkaniach z członkami rady naukowej programu.

Lato naukowców

Podczas wakacji 50 wybranych uczestników weźmie udział w obozie naukowym. Dwa tygodnie wypełnione będą wykładami, zajęciami praktycznymi i warsztatami prowadzonymi przez doświadczonych praktyków i naukowców. W trakcie obozu jego uczestnicy rozwiną umiejętności w czterech grupach tematycznych: medycyna i nauki medyczne, chemia i biochemia, fizyka i nowe technologie oraz inżynieria i robotyka.

Spośród tej pięćdziesiątki zostanie wybranych dziesięciu laureatów nagrody głównej – otrzymają oni pakiet dziesięciomiesięcznych konsultacji edukacyjnych dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. Trzech laureatów, którzy wykażą się podczas konsultacji największym zaangażowaniem, może zostać stypendystami i otrzymać wsparcie finansowe na realizację dalszych planów i marzeń naukowych.

Dotychczas program został objęty honorowym patronatem: ministra edukacji narodowej, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ministra przedsiębiorczości i technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Instytutu Badań Edukacyjnych, Narodowego Centrum Nauki, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Polskiej Akademii Nauk, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Morskiej w Szczecinie.

Wyjątkowi stypendyści ADAMED SmartUP

1. edycja konkursu

– Maksymilian Głowacki od roku jest studentem aż ośmiu wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Jako kierunek główny wybrał fizykę.

– Aleksandra Janowska reprezentowała Polskę na międzynarodowej olimpiadzie biologicznej w Hanoi. Obecnie studiuje na Oksfordzie.

– Michał Bączyk jest dwukrotnym finalistą olimpiady matematycznej, finalistą olimpiady fizycznej. Studiuje na Uniwersytecie w Cambridge.

2. edycja konkursu

– Jaromir Hunia zdobył srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Warwick oraz brązowy na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Teheranie. Rozpoczął studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

– Milena Malcharek zajęła 2. miejsce w międzynarodowym etapie konkursu Brain Bee w Waszyngtonie.

– Mateusz Wawrzeńczyk jest medalistą Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej w Hanoi, w ramach konsultacji edukacyjnych odbył staż na oddziale chirurgii ogólnej w szpitalu w Cape Coast w Ghanie. Obecnie studiuje medycynę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

3. edycja konkursu

– Anna Kotańska zajęła 5. miejsce w Międzynarodowych Drużynowych Zawodach Matematycznych NABOJ. W tym roku rozpoczęła studia chemiczne na Oksfordzie.

– Jędrzej Machtyl to laureat pięciu konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów, a także olimpiady wiedzy o żywności oraz olimpiady wiedzy i umiejętności rolniczych. Rozpoczyna studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Tekst powstał we współpracy z firmą Adamed

1 października rozpoczęła się rekrutacja do piątej edycji programu ADAMED SmartUP. Skierowany jest do uzdolnionych młodych ludzi w wieku 15–19 lat, by pomóc im w rozpoczęciu kariery naukowej. Pasjonaci nauk ścisłych i przyrodniczych znajdą się pod skrzydłami wybitnych naukowców i ekspertów z dziedziny biologii, chemii, fizyki, robotyki i innych obszarów nauki.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Nauka
Nie tylko niesporczaki mają moc
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”