fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Są ludzie, których choroby genetyczne omijają

Naukowcy znaleźli 13 supermutantów, którzy mimo zaburzeń genetycznych nie chorują
Wikipedia
Niektórzy ludzie są nosicielami mutacji odpowiedzialnych za ciężkie choroby genetyczne, a mimo to pozostają zdrowi. Analiza DNA tych wyjątkowo odpornych osób mogłoby zaowocować opracowaniem nowych leków.

Naukowcy amerykańscy zbadali próbki DNA ponad pół miliona zdrowych osób. Szukali w nich mutacji odpowiedzialnych za ciężkie choroby genetyczne, takie jak np. mukowiscydoza. Znaleźli 13 przypadków, w których pomimo mutacji genetycznej w dokumentacji medycznej pacjenta nie ma wzmianki o chorobie. Ponieważ badania dotyczą chorób ciężkich, których trudno nie zauważyć, taki przypadek oznacza, że dany człowiek jest wyjątkowo odporny.

O wynikach badań, którymi kierował prof. Rong Chen, poinformowało pismo „Nature Biotechnology".

Niestety mimo tak zachęcających początków naukowcy nie są w stanie kontynuować badań z powodów prawnych: próbki DNA pochodziły z bazy danych, do której ofiarowane były anonimowo, więc naukowcy nie są w stanie skontaktować się z wybrańcami losu, by zweryfikować wyniki.

Dlatego teraz badacze planują nowe badanie – tym razem upewnią się najpierw, że do superodpornych osób będzie można dotrzeć.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA