Urazy rdzenia kręgowego u ludzi, często spowodowane przez aktywność sportową lub wypadki drogowe, pozostawiają ich sparaliżowanych, ponieważ nie wszystkie włókna nerwowe, które przenoszą informacje między mięśniami a mózgiem, są w stanie się odbudować.
Badaczom z Uniwersytetu w Bochum udało się pobudzić sparaliżowane komórki nerwowe myszy do regeneracji za pomocą białka wstrzykiwanego do mózgu.
- Szczególną rzeczą w naszym badaniu jest to, że białko nie jest używane tylko do stymulowania tych komórek nerwowych, które same je produkują, ale że jest ono również przenoszone dalej - powiedział kierownik zespołu badawczego Dietmar Fischer.
- Przy stosunkowo niewielkiej ingerencji, stymulujemy bardzo dużą liczbę nerwów do regeneracji i to jest powód, dla którego myszy mogą znowu chodzić - dodał.
Sparaliżowane gryzonie, które zostały poddane leczeniu, zaczęły chodzić po dwóch do trzech tygodni. Metoda polega na wstrzykiwaniu nośników informacji genetycznej do mózgu w celu wytworzenia białka, zwanego hiper-interleukiną-6. Naukowcy sprawdzają obecnie, czy metoda ta może być jeszcze skuteczniejsza.
- Musimy sprawdzić, czy nasza metoda działa na większych ssakach. Myślimy o świniach, psach lub ssakach naczelnych - powiedział Fischer.
- Jeśli zadziała, musielibyśmy się upewnić, czy ta terapia jest również bezpieczna dla ludzi. To z pewnością zajmie wiele lat - dodał.