fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Po ustąpieniu objawów pacjenci nadal roznoszą koronawirusa

AFP
Z przeprowadzonych badań wynika, że pacjenci, u których ustąpiły objawy zakażenia koronawirusem, nadal są nosicielami - informuje Onet.pl

Ustalenia naukowców opublikowano w "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

W ramach badań sprawdzono wyniki 16 pacjentów, którzy byli hospitalizowani w Pekinia w dniach 28 stycznia - 9 lutego.

Co drugi dzień pobierano wymazy od pacjentów. Gdy wynik był dwukrotnie negatywny, osoby te były wypisywane ze szpitali.

- Najbardziej znaczącym odkryciem w naszym badaniu jest to, że połowa pacjentów wciąż wydzielała wirusa nawet po ustąpieniu objawów - przekazał dr Lokesh Sharma z Yale School of Medicine.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Więcej: Onet.pl

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA