fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Nowe badania: odra znacznie groźniejsza, niż dotąd uważano

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, w od stycznia do lipca 2019 r. na świecie zanotowano trzy razy więcej przypadków odry niż w tym samym okresie w roku poprzednim
AFP
Odra ma nieznany dotąd efekt uboczny - jak pokazały najnowsze badania, wymazuje znaczną część pamięci układu immunologicznego. Po przejściu odry dzieci stają się więc bardziej podatne na grypę lub anginę.

Naukowcy określili swe odkrycie mianem "immunologicznej amnezji". Organizm jest w stanie odbudować swe zdolności obronne, ale proces ten trwa lata. - Biorąc pod uwagę znaczny wzrost zachorowań na odrę, to bardzo niepokojące zjawisko - ocenił dr Michael Mina z harvardzkiej T.H. Chan School of Public Health, główny autor badań, opublikowanych na łamach "Science".

Zespół Miny przeanalizował próbki krwi pobrane od 77 dzieci przed i po wybuchu zachorowań na odrę. Próbki pochodziły ze społeczności, w której dzieci nie były szczepione. Badacze szukali przeciwciał, które pamiętają wirusy i bakterie, z którymi miały już kontakt, by strzec organizmu przed powtórną infekcją.

Największy wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie zanotowano na Ukrainie - podała Światowa Organizacja Zdrowia
AFP

W krwi dzieci, które przeszły odrę, nie brakowało przeciwciał związanych z tym wirusem, jednak liczba przeciwciał związanych z innymi, wcześniej napotkanymi chorobami znacznie spadła. W najbardziej skrajnych przypadkach młodzi pacjenci byli tak bardzo nieodporni, jak niemowlęta - powiedział współautor badania, Stephen Elledge.

Odkrycie z Harvardu potwierdziło inne, niezależne badanie, o którego wynikach w czwartek poinformowano na łamach "Science Immunology". Naukowcy z Britain’s Wellcome Sanger Institute wykorzystali próbki z Holandii, by pod względem genetycznym przebadać komórki wytwarzające przeciwciała. Ich wniosek: odra eliminuje z organizmu wystarczająco wiele przeciwciał, by cofnąć układ immunologiczny do stanu niemowlęctwa.

Zdaniem autorów obu badań, wyniki stanowią poważny argument, by szczepić dzieci przeciw odrze.

Źródło: rp.pl / AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA