fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Ebola się rozprzestrzenia. Rwanda zamyka granicę z Kongiem

AFP
W środę władze Demokratycznej Republiki Konga poinformowały, że w związku z zachorowaniami na gorączkę krwotoczną Ebola na granicy Rwanda zamknęła granicę z DR Konga.

We wtorek pojawiła się informacja o drugim zginie spowodowanym gorączką krwotoczną Ebola w gęsto zaludnionym mieście Goma, położonym przy granicy z Rwandą.

Pierwszy śmiertelny przypadek Eboli w Gomie sprawił, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w Kongo.

Zamieszkana przez 2 milionów Goma znajduje się na granicy DR Konga i Rwandy. W mieście działa lotnisko międzynarodowe.

Epidemia Eboli wybuchła w Kongo przed rokiem. Dotychczas Ebola doprowadziła do śmierci 1803 osób w całym kraju co czyni obecną epidemię drugą najbardziej śmiertelną epidemią Eboli w historii kraju.

Druga ofiara Eboli w Gomie przybyła do miasta z prowincji Ituri. Symptomy choroby pojawiły się u niej 22 lipca.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Olly Ilunga podał się do dymisji w związku z epidemią Eboli w kraju. Ilunga twierdził, że międzynarodowe agencje wywierają presje na jego rządzie, by ten zgodził się na testowanie nowej szczepionki przeciw wirusowi przygotowywanej przez koncern Johnson & Johnson. Spór o szczepionkę wybuchł, gdy Ilunga zakazał testów klinicznych nowej szczepionki.

Zdaniem ministra testowanie szczepionki na obszarach objętych epidemią mogłoby podważyć zaufanie mieszkańców do rządu.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA