fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Czy dzięki rybom ludzie odzyskają utracone kończyny?

fot. Greg Hume
Odkrycia genetyczne związane z regeneracją płetw u ryb rodziny niszczukowatych, dają naukowcom nadzieję na uruchomienie takich możliwości u ludzi, którzy utracili kończyny.

Od dawna wiadomo, że salamandry potrafią regenerować sprawne kończyny, które zdarzyło im się utracić. Okazuje się, że obecnie żyją ryby, które potrafią wyhodować utracone płetwy. Zespół profesora biologii Ingo Braasch’a z Michigan State University postanowił sprawdzić w jaki sposób odbudowują one kości w płetwach, które są odpowiednikiem ludzkich rąk i nóg.

Chodzi o rybę z rzędu niszczukokształtnych znaną jako ryba Gar. Są to ryby o kształcie ciała nieco zbliżonym do szczupaka, ale z paszczą krokodyla pełną ostrych zębów. Często uważa się je za ryby – dinozaury ponieważ nieznacznie tylko zmieniły się od tamtych czasów. Co ciekawe genom tej ryby jest dość podobny do ludzkiego. Tak naprawdę jest podobny zarówno do ludzkiego jak i rybki często hodowanej w akwarium, czyli danio pręgowanego, który jest gatunkiem modelowym podczas badania kręgowców. Gar rozwija się powoli i zachował więcej elementów przodków w swoim genomie niż inne ryby. Pozwala to zajrzeć w genetyczną przeszłość życia na Ziemi.

Badając sposób, w jaki ryby Gar regenerują płetwy, zespół Braasch’a określił geny i mechanizmy odpowiedzialne za ich odrastanie. Kiedy porównali swoje odkrycia z ludzkim genomem, dokonali ciekawej obserwacji.

- Geny odpowiedzialne za odrastanie płetw u ryb są również w dużej mierze obecne u ludzi - powiedział Braasch. - Brakuje jednak mechanizmów genetycznych, które aktywują te geny. Jest prawdopodobne, że przełączniki genetyczne, które aktywują geny, zostały utracone lub zmienione podczas ewolucji ssaków, w tym ludzi.

Sugeruje to, że ostatni wspólny przodek ryb i tetrapodów, czyli czworonożnych kręgowców, wyewoluował sposób regeneracji kończyn, a umiejętność ta została utrzymana podczas ewolucji wielu gatunków ryb, a także również salamander.

- Im dokładniej badamy te podobieństwa między kręgowcami, tym więcej możemy osiągnąć, aby obudzić ten program w terapiach regeneracyjnych u ludzi - powiedział Braasch. - Takie bezpośrednie postępy biomedyczne pozostają w odległej przyszłości, ale badania nad regeneracją płetw u ryb będą nadal ujawniać wiele informacji na temat potencjału regeneracyjnego kręgowców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA