fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Palisz? Jesteś wyjątkowo narażony na poważne choroby oczu

AdobeStock
Specjaliści ostrzegają, że miliony osób narażają swój wzrok paląc papierosy. Z sondażu przeprowadzonego dla Stowarzyszenia Optometrystów (AOP) wynika, że pomimo wyraźnego związku, tylko jedna na pięć osób uznaje, że ten nałóg może prowadzić do ślepoty.

Royal National Institute of Blind People (RNIB) ostrzega, że palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku w porównaniu do osób niepalących. Odpowiedzialny jest za to dym tytoniowy, który może nie tylko pogarszać, ale także powodować wiele chorób oczu. 

Dym papierosowy zawiera toksyczne substancje chemiczne, które mogą podrażniać i uszkadzać oczy. Specjaliści wskazują tu na przykład na metale ciężkie, takie jak ołów i miedź, które mogą gromadzić się w znajdującej się za źrenicą soczewce, skupiać promienie światła, i prowadzić na przykład do zaćmy.

Czytaj także: O czym nie wiedzą palacze w Polsce – zaskakujące dane

 

Palenie może pogorszyć także problemy wzrokowe związane z cukrzycą, uszkadzając naczynia krwionośne w tylnej części oka (siatkówka).

Palacze są też trzy razy bardziej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Wpływa to na widzenie centralne osoby, co oznacza, że ??traci ona zdolność widzenia szczegółów. Palacze 16 razy bardziej narażeni są również na ryzyko nagłej utraty wzroku spowodowanej neuropatią wzrokową, w której dopływ krwi do oka zostaje zablokowany.

W sondażu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii wśród 2 006 osób dorosłych, 18 proc. słusznie stwierdziło, że palenie zwiększyło ryzyko utraty wzroku lub ją spowodowało, podczas gdy trzy czwarte (76 proc.) wiedziało, że palenie ściśle wiąże się z ryzykiem nowotworu. 

AOP twierdzi, że zaprzestanie palenia lub unikanie go jest jednym z najlepszych kroków, jakie można podjąć, aby chronić swój wzrok. Eksperci zaznaczają także, że niezwykle istotne jest regularne badanie oczu.

- Ludzie zwykle wiedzą o związku między paleniem a rakiem, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego wpływu na oczy - powiedział optometrysta Aishah Fazlanie. - Palenie zwiększa ryzyko stanów zagrażających wzrokowi, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. To ważny powód, dla którego palacze powinni rozważyć rzucenie nałogu - dodał. 

W Wielkiej Brytanii palących jest 17 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet - około 7,4 miliona osób. Ponad połowa z nich (61 proc.) twierdzi, że chce zrezygnować z nałogu. Dane z Urzędu Statystycznego wskazują, że odsetek palaczy maleje. Największy spadek odnotowano wśród osób w wieku od 18 do 24 lat.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA