Na zdjęciu widzisz apetyczne, czerwone jabłko. Gdybyśmy powiedzieli, żebyś nie myślał o czerwonym jabłku, co byś zrobił? Czy starałbyś się o tym nie myśleć? Czy możesz po prostu wyłączyć umysł i nie myśleć o wielkim czerwonym owocu wiszącym w powietrzu przed twoją twarzą? Większość ludzi nie może tak łatwo pozbyć się natrętnie powracającej myśli.

Naukowcy z University of New South Wales w Sydney zaprezentowali uczestnikom badania jedną z sześciu pisemnych wskazówek: „czerwone jabłko”, „czerwone chili”, „czerwony pomidor”, „zielone brokuły”, „zielony ogórek” lub „zielona limonka”. Ludziom polecono, aby nie myśleli o tych przedmiotach. Następnie przedstawiono czerwono-zielone obrazy o jednakowej powierzchni pokrytej poszczególnymi kolorami i zadano pytanie o kolor dominujący. Uczestnicy, oczywiście starali się nie myśleć o owocu czy warzywie, które wcześniej im zaprezentowano, jednak najczęściej wskazywali jego kolor. Czyżby ludzie wcale nie byli świadomi swoich myśli?

Niezupełnie. W innym eksperymencie kazano uczestnikom zastosować strategię rozproszenia uwagi, aby uniknąć powracających myśli. I zadziałało - odchylenie w teście czerwono-zielonych obrazów zniknęło. Naukowcy twierdzą, że te informacje mogą stać się przydatne w walce z uzależnieniami.

Profesor Joel Pearson, główny autor badania, powiedział - „użycie brutalnej siły, aby nie myśleć o czymś - o papierosie lub alkoholu - po prostu nie zadziała, ponieważ myśl jest aktualnie gdzieś w naszych mózgach. To odkrycie […] sugeruje, że nieświadome myśli mogą pojawić się i kierować naszymi decyzjami i zachowaniem”.

Myśli przez większość czasu są mimowolne. Nie możesz powstrzymać formowania myśli i nie możesz przewidzieć o czym będziesz myślał później. Rozumiejąc nasz własny proces myślenia, moglibyśmy wreszcie lepiej zrozumieć siebie.