fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Problemy psychiczne diagnozowane na podstawie stanu mleczaków

123RF
Ryzyko wystąpienia zaburzeń umysłowych u dojrzałych osób można przewidzieć już w dzieciństwie na podstawie analizy uzębienia kilkulatków – wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców.

Na podstawie analizy uszkodzeń mleczaków badacze stwierdzili, które z dzieci obciążone są większym ryzykiem borykania się z problemami psychicznymi w dorosłym życiu – wynika z badań, których wyniki przedstawiono podczas waszyngtońskiego sympozjum American Association for the Advancement of Science.

Ilekroć któreś z dzieci biorących udział w badaniach traciło ząb mleczny, zespół prosił rodziców, by przekazali go do analiz. Oceniano nie tylko stan szkliwa, ale także m.in. objętość miazgi. Zdjęcia wysokiej rozdzielczości pozwoliły potwierdzić związek pomiędzy badanymi cechami zębów, a niepożądanymi zachowaniami zgłaszanymi przez nauczycieli i rodziców.

Okazało się, że dzieci z cieńszą warstwą szkliwa często miały kłopoty ze skupieniem uwagi lub były bardziej agresywne. A to cechy, które według naukowców źle rokują jeśli chodzi o zdrowie psychiczne w późniejszym życiu.

Pomimo skromnej próby (badania prowadzono na podstawie zębów 37 sześciolatków z Kalifornii) związek był tak uderzający, że zespół naukowców przekonany jest o odkryciu przeoczonego dotąd „narzędzia diagnostycznego”.

- Dotąd analiza uzębienia była użytecznym źródłem wiedzy dla antropologów, archeologów i oczywiście dentystów. Ale dla psychiatrów to zupełnie nowa możliwość – podkreśla w rozmowie z serwisem rp.pl dr Erin Dunn, psychiatra z Massachusetts General Hospital, która kierowała badaniami.

I dodaje, że ustalenie zagrożenia u kilkulatka dawałoby całe lata na podjęcie działań zanim problemy psychiczne staną się dotkliwe w wieku dojrzałym.

Dr Dunn mówi o niewykorzystanym potencjale. Okazuje się bowiem, że wiele potencjalnie cennych informacji o swoich dzieciach większość rodziców trzyma zamknięte w szufladzie albo wręcz wyrzuca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA