Medycyna i zdrowie

Żuchwa jak na dłoni

Shutterstock
Na Politechnice Rzeszowskiej wydrukowano żuchwę w 3D, która minimalizuje komplikacje śródoperacyjne.

Twórcą modelu jest dr inż. Paweł Turek, który konsultował się ze specjalistami z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Rzeszowie, modyfikował i udoskonalał opracowane rozwiązania, dobierał odpowiednie parametry, aż do osiągnięcia gotowego modelu medycznego żuchwy.
Trójwymiarowe modele struktur kostnych pozwalają na lepsze przygotowanie chirurga do zabiegu chirurgicznego i zwiększenie precyzji, a to prowadzi do znacznego skrócenia czasu operacji i zminimalizowania wystąpienia komplikacji śródoperacyjnych. Ponadto użycie takiego modelu przyczynia się do zmniejszenia utraty krwi podczas zabiegu.   Wydrukowany model, indywidualny dla każdego pacjenta, pozwala chirurgowi na dopasowanie do konkretnej osoby implantu, który ma zostać wszczepiony. Dzieje się to jeszcze przed zabiegiem. Natomiast przy zastosowaniu tradycyjnej procedury chirurg dopasowuje, "przymierza" implant do pacjenta w trakcie zabiegu, przez co o wiele wydłuża się czas operacji. Pacjent, po wykonaniu zabiegu z użyciem wydrukowanego modelu, szybciej przechodzi okres rekonwalescencji.    

Obecnie dr inż. Paweł Turek  prowadzi badania dotyczące sklepienia czaszki (chodzi o usprawnienie procesu jego segmentacji i rekonstrukcji) oraz dotyczące dokładnego wykonania małych i skomplikowanych obiektów, takich jak trzony i korony zębów. Inżynieria rekonstrukcyjna jest stosowana w wielu dziedzinach, może być wykorzystywana w procesie odtwarzania geometrii wewnętrznych struktur anatomicznych oraz wytwarzania implantów. 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL