fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Muzykolodzy piszą list w obronie zwolnionego radiowca Marcina Majchrowskiego

Marcin Majchrowski
Polskie Radio/screen ze strony internetowej
878 przedstawicieli środowiska muzycznego napisało do ministra kultury list w sprawie Marcina Majchrowskiego, muzykologa i dziennikarza muzycznego zwolnionego z Programu II Polskiego Radia.

Media o rozstaniu Marcina Majchrowskiego z Polskim Radiem pisały w zeszłym tygodniu. Portal wirtualnemedia.pl 13 grudnia informował, że Marcin Majchrowski jest kolejną po dziennikarzach radiowej Trójki Pawle Sołtysie i Wojciechu Doroszu osobą zwolnioną przez władze Polskiego Radia.

Czytaj także: Paweł Sołtys zwolniony z Trójki

Czytaj także: Wojciech Dorosz zwolniony z Polskiego Radia

Przedstawiciele środowiska muzycznego i akademickiego wystosowali list w obronie dziennikarza. Napisali, że Marcin Majchrowski był jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów radiowej Dwójki. Zaznaczyli, że dziennikarz nigdy nie zajmował się polityką – tylko i wyłącznie muzyką, której poświęcił całą swoją zawodową karierę.

"Redaktor Majchrowski został zwolniony dyscyplinarnie (!) za to tylko, że jako przedstawiciel Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu Trzeciego i Drugiego PR wypełniał swoje powinności i upominał się o prawa koleżanek i kolegów degradowanych i odsuwanych od anteny" - czytamy we fragmencie listu.

Podpisało się pod nim 878 osób - przedstawicieli środowiska muzycznego, muzykologicznego i akademickiego z Polski i zza granicy. Adresatem listu jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Treść listu otwartego w obronie Marcina Majchrowskiego:


"Szanowny Panie Ministrze,


Od kilku miesięcy z wielkim niepokojem obserwujemy zjawisko zwalniania z pracy kolejnych dziennikarzy Polskiego Radia. Obecnie Zarząd Polskiego Radia zaczął szykanować neutralną światopoglądowo, specjalizującą się w propagowaniu kultury wysokiej redakcję Programu 2. Nasz szczególny niepokój budzi to, że w tych dniach stracił stanowisko redaktor Marcin Majchrowski pracujący w Polskim Radiu od roku 1993 czyli przez całe swoje zawodowe życie – muzykolog, wybitny profesjonalista, autor powszechnie cenionych audycji poświęconych muzyce poważnej, współpracownik Europejskiej Unii Nadawców, laureat Złotego Mikrofonu.


Redaktor Majchrowski został zwolniony dyscyplinarnie (!) za to tylko, że jako przedstawiciel Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu Trzeciego i Drugiego PR wypełniał swoje powinności i upominał się o prawa koleżanek i kolegów degradowanych i odsuwanych od anteny. 35 lat temu władze Polskiego Radia również wyrzucały na bruk swoich najlepszych, ale „negatywnie zweryfikowanych” redaktorów, w tym także muzykologów prowadzących audycje poświęcone muzyce poważnej. Powrót do sytuacji z niechlubnych czasów stanu wojennego budzi nasz najgłębszy sprzeciw i oburzenie.


Nie zgadzamy się na niszczenie polskiej kultury poprzez odsuwanie od mediów tych osób, które najlepiej jej służą. Nie zgadzamy się na działania bezprawne i niesprawiedliwe. Podzielamy ostre i szczere opinie Pana Ministra wypowiedziane 27.11 w TVP na temat jej nierzetelności. Czy na taką samą ocenę nie zasługuje także Zarząd Polskiego Radia?


Oczekujemy od Pana Ministra działań, które zahamują i cofną te głęboko niepokojące procesy destrukcji naszego wspólnego dobra".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA