fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

BBC: Niespodziewana dymisja prezesa Tony'ego Halla

AFP
Dyrektor generalny BBC poinformował, że za sześć miesięcy odchodzi ze stanowiska. Tony Hall kierował brytyjskim publicznym nadawca radiowo-telewizyjnym przez siedem lat.

Hall trafił do BBC po ujawnieniu skandalu pedofilskiego z jedną z największych gwiazd BBC Jimmy Savilem. Miał uzdrowić publicznego nadawcę i w dużej mierze mu się to udało. Teraz jednak BBC zmaga się z innym skandalem. Pracujące w instytucji kobiety skarżą się na drastyczne dysproporcje między ich zarobkami, a zarobkami kolegów. Sprawę bada brytyjski urząd ds. równouprawnienia - UK Equality and Human Rights Commission. Jedna ze skarżących już wygrała z BBC - otrzymała rekompensatę finansową i przeprosiny.

Hall miał też kontrowersyjny pomysł, by zlikwidować ulgi abonamentowe dla osób po 75 roku życia, co spotkało się z nieprzychylnymi komentarzami opinii publicznej.

"To była dla mnie bardzo trudna decyzja" - napisał Hall w mejlu do pracowników BBC, informując ich, że odejdzie ze stanowiska latem 2020 roku.

Nie wiadomo jeszcze, kto go zastąpi - pisze "The Guardian". Prawdopodobnie poszukiwania nowego szefa rozpoczną się dopiero za kilka tygodni - piszą brytyjskie media.

Tony Hall, zanim trafił do BBC, był dyrektorem naczelnym Opery Królewskiej w Londynie. Wcześniej pracował w BBC, jako dziennikarz. Zaczynał w 1973 roku, jako stażysta w newsroomie dla Irlandii Północnej w Belfaście. Następnie przeszedł do BBC Radio 4, gdzie był producentem programów publicystycznych.

W wieku zaledwie 34 lat objął stanowisko redaktora naczelnego flagowych wieczornych wiadomości telewizyjnych BBC One, 9 O'Clock News. W 1990 został dyrektorem wszystkim programów informacyjnych i publicystycznych w telewizji BBC, zaś trzy lata później podporządkowano mu również wiadomości i publicystykę radiową. Po restrukturyzacji w 1996 został dyrektorem publicystyki w całej BBC.

W 2001 roku odszedł do Opery Królewskiej.

Za zasługi w 2010 roku został kreowany parem dożywotnim, jako lord Hall of Birkenhead.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA