fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MH17

Rosyjscy urzędnicy powiązani z katastrofą MH17

Ministerie van Defensie [CC0]
Śledczy zajmujący się katastrofą samolotu MH17 nad Ukrainą opublikowali przechwycone rozmowy telefoniczne świadczące o powiązaniu między "wysokimi rangą" urzędnikami rosyjskimi a rebeliantami, którym grozi proces w sprawie katastrofy z 2014 roku.

Międzynarodowa komisja stwierdziła, że rozmowy wywołały wątpliwości co do ewentualnego zaangażowania najwyższych urzędników w Moskwie w użycie pocisku, który zestrzelił samolot Malaysia Airlines w 2014 roku.

Komisja poinformowała, że przechwycone rozmowy świadczą o tym, że relacje między Kremlem a bojownikami z separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) na wschodniej Ukrainie były "znacznie bliższe", niż pierwotnie sądzono.

Rozmowy telefoniczne między kierownictwem DRL a ich kontaktami w Rosji odbywały się niemal codziennie.

"Rozmawiali z liderami w Moskwie, blisko granicy z Ukrainą i na Krymie. Komunikacja odbywała się głównie za pośrednictwem bezpiecznych telefonów dostarczonych przez rosyjskie służby bezpieczeństwa" - przekazano w oświadczeniu.

W oświadczeniu pada nazwisko ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Wiele rozmów dotyczy Władysława Surkowa, kluczowego doradcy prezydenta Władimira Putina.

Samolot pasażerski lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony przez rosyjską rakietę BUK w 2014 r. Do zdarzenia doszło nad przejętą przez rebeliantów wschodnią Ukrainą. Zginęły wszystkie osoby, które znajdowały się na pokładzie, łącznie 298 pasażerów i członków załogi. 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA