Lotnictwo

Oferty na Air Berlin złożone

Bloomberg
Kandydaci do przejęcia aktywów Air Berlin złożyli zarządcom masy upadłościowej oferty w wymaganym terminie 15 września

- W wyznaczonym terminie do godz. 14.00 otrzymaliśmy kilka propozycji, które musimy teraz szczegółowo ocenić — stwierdził jeden z rzeczników zbankrutowanej linii bez ujawniania innych szczegółów Według osoby związanej z negocjacjami, piątkowy termin nie był ostateczny i w razie pojawienia się w najbliższych dniach nowych ofert zostaną również rozpatrzone.

Linia zatrudniająca 8 tys. ludzi ogłosiła utratę płynności 15 sierpnia po rezygnacji głównego udziałowca, Etihad Airways z dalszego finansowania jej. Rząd Niemiec przyznał jej kredytu pomostowy 150 mln euro na najbliższe miesiące funkcjonowania.

Większość potencjalnych kupujących jest zainteresowana flotą 140 samolotów i działkami czasowymi startów i lądowań samolotów tej linii, a nie kupowaniem jej w całości. Lufthansa złożyła ofertę na aktywa Air Berlin — powiedział jeden z jej rzeczników. Nieoficjalnie wiadomo, że proponuje 100 mln euro za 90 samolotów, zwłaszcza flotę austriackiej filii Niki i 38 maszyn wynajmowanych od Air Berlin.

easyJet interesuje się ok. 40 samolotami; sam ogłosił, że złożył ofertę na część działalności Air Berlin i dodał, że ze względu na wiele niepewności wokół tej linii nie jest pewne dojście do tej transakcji.

Niki Lauda powiedział prasie austriackiej, że z Condorem, linią Thomasa Cooka złoży wspólną ofertę za ok. 100 mln euro na linię Niki i 17 samolotów Air Berlin.

Rodzinna firma logistyczna Zeitfracht chce kupić ośrodek dystrybucji frachtu, dział serwisowania Air Berlin i jej regionalną filię LGW z 20 samolotami Bombardiera. Chińska LinkGlobal jest też zainteresowana, ale poprosiła o więcej czasu do 21 września na sprecyzowanie oferty.

Niemiecki inwestor Hans Rudolf Wöhrl zaproponował kupno całej Air Berlin w transzach za łączną sumę 500 mln euro. B. prezes firmy energetycznej EnBW, Utz Claassen przeznaczył 100 mln euro na kupno Air Berlin i obiecał zainwestować w nią dodatkowo 600 mln — podał „Handelsblatt".

Komitet wierzycieli zbierze się 21 września dla omówienia propozycji, a 25 września powinien dokonać wyboru kupującego/kupujących.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL