Lotnictwo

Norwegowie są pierwsi. Już testują elektryczne samoloty

Bloomberg
Norweska firma państwowa Avinor przetestowała dwumiejscowy samolot elektryczny i przewiduje rozpoczęcie lotów pasażerskich do 2025 r.

Ketil Solvik-Olsen, minister odpowiedzialny za transport i Dag Falk-Petersen, prezes spółki Avinor odbyli kilkuminutowe loty wokół lotniska w Oslo. Korzystali z maszyny Alpha Electro G2 zbudowanej przez firmę Pipistrel ze Słowenii- informuje agencja Reutera.

Prototyp elektrycznego samolotu ma dwa miejsca, a jego ładowanie zajmuje cztery godziny. Nie ma on wbudowanego żadnego systemu generującego energię, a cały prąd pochodzi z umieszczonych w nim baterii. Całkowicie naładowana maszyna, która waży 570 kilo, jest w stanie utrzymać się w powietrzu przez około godzinę i przebyć dystans niespełna 130 kilometrów.

Avinor zamierza uczynić swój kraj liderem w dziedzinie transportu elektrycznego do 2040 roku.

Norwegia jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie elektryfikacji transportu. W maju tego roku pojazdy elektryczne i hybrydy stanowiły 56 proc. wszystkich sprzedanych tam samochodów. W zeszłym roku w Norwegii 46 proc. wszystkich samochodów miała napęd elektryczny lub hybrydowy.

Avinor zarządza 46 portami lotniczymi w Norwegii - 14 z nich jest także obok cywilnych lotniskami wojskowymi. Spółka zatrudnia 2400 pracowników, którzy są odpowiedzialni m.in. za kontrole ruchu na lotniskach i w powietrzu a także pracowników medycznych, ochronę lotniska.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL