fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Literacki nobel po huraganie

Olga Tokarczuk
Fotorzepa, Piotr Guzik
W czwartek możemy poznać aż dwie laureatki słynnej nagrody. Bukmacherzy dają duże szanse Oldze Tokarczuk.

Nagrody będą dwie – za rok 2019 i 2018 – gdyż przez ostatnie 20 miesięcy przez Akademię Szwedzką przeszedł huragan. Z jej grona odeszło pięciu członków i choć wciąż miała ona zdolność podejmowania decyzji, dla dobra nagrody postanowiono powołać nowych członków i przed rokiem wstrzymano się z werdyktem.

Wszystko zaczęło się od sprawy Jeana-Claude'a Arnaulta, męża byłej już członkini Akademii – Katariny Frostenson. Został oskarżony o wykorzystywanie informacji do obstawiania zakładów, a także o gwałty i molestowanie seksualne, którego miał się dopuścić m.in. na imprezach noblowskich. Szwedzki sąd skazał go na dwa i pół roku więzienia oraz grzywnę.

Sprawa Arnaulta rozwiązała zagadkę trafnych typów bukmacherskich z ostatnich lat. W tym roku o przeciekach raczej nie ma mowy.

Wiele platform hazardowych zignorowało więc tegoroczną nagrodę. Wyjątkiem jest portal Nicer Odds, który stworzył listę typów, ale przyjmuje zakłady wyłącznie na laureata z 2019 r. W pierwszej dziesiątce prawdopodobnych zwycięzców jest tylko trzech mężczyzn. Węgier Lászlo Krasznahorkai, Kenijczyk Ngugi Wa Thiong'o, a także jak dawniej – Haruki Murakami.

Zapewne jury będzie chciało wybrać laureatów uwiarygodniających nadszarpniętą reputację nagrody. Możliwe, że zwycięży nie jedna kobieta, ale nawet dwie. Nicer Odds wysoko ocenia szanse kanadyjskiej poetki Anne Carson, karaibskiej prozaik Maryse Condé, a także Olgi Tokarczuk. Ostatnie sukcesy Polki – Booker w 2018 r., kolejna nominacja w tym roku, artykuły i wywiady w światowych mediach, świetne recenzje – pozwalają wierzyć, że to nazwisko nieraz padło na spotkaniach Akademii.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA