fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Nagroda imienia Astrid Lindgren doby pandemii

materiały prasowe, ALMAWARDS 2020
Zdobywczynią międzynarodowej nagrody imienia Astrid Lindgren ALMA za rok 2020 została Baek Heena, pisarka i ilustratorka książek dla dzieci z Korei Południowej.

”Z doskonałym wyczuciem materiału, mimiki  i gestykulacji  reżyseruje Baek Heena  filmowe narracje książek dla dzieci o samotności, spotkaniach i wspólnocie dzieci. W jej sugestywnie skonstruowanych światach jak w miniaturze przeplatają się bułeczki z chmurek , księżyce z sorbetów , zwierzęta, wróżki  w kąpieli  oraz ludzie. Drzwi do  cudownego świata są zawsze otwarte” – brzmi uzasadnienie nagrody odczytane przez przewodniczącą jury  Boel  Westin.

Tym razem laureatkę nagrody, która otrzyma 5 mln koron,  ogłoszono przez videołącze ze sztokholmskiego mieszkania na ulicy Dalagatan, w którym autorka „Dzieci z Bullerby”  stworzyła wiele  swoich książek. Również z powodu koronawirusa  jury  obradowało  on line. Po uzgodnieniu stanowiska połączyło się ze zdobywczynią wyróżnienia ufundowanego przez szwedzki rząd w 2002 r.

Baek Heena była na tyle zaskoczona werdyktem, że poprosiła jury o przesłanie radosnej wiadomości mailem. Laureatka jest jedną z najbardziej uznanych ilustratorów  książek dla dzieci w Korei Południowej.  Urodziła się w Seulu w 1971 r. Studiowała w Ewha Womans University w Seulu oraz  w prywatnej - założonej i ufundowanej przez Walta Disneya uczelni, California Institute of  the Arts (potocznie CalArts) w  USA. Początkowo pracowała w reklamiei przy produkcji filmów animowanych.

Jest zdobywczynią wielu wyróżnień krajowych i międzynardowych. Przełom w karierze Beak Heena stanowiła pozycja ”Cloud Bread” , której bohaterami są kotki, sprzedawane na azjatyckim rynku w postaci zabawek. Powstał o nich również telewizyjny  serial.
Do innych, znanych  tytułów  autorstwa Beak Heeny należą “Moon sherbet”,  “Magic candies” “The strange visitor” oraz  “Bath fairty”.
Do tej pory ogłaszanie laurata  nagrody ALMA odbywało się jednocześnie z prezentacją na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolognii, które w tym roku zostały odwołane.
Łącznie nominowano 240 kandydatów z 67 krajów. Z Polski do nagrody imienia Astrid Lindgren pretendowała: kampania społeczna „Całą Polska czyta dzieciom”, ilustratorzy:  Iwona Chmielewska, Paweł Pawlak i Józef Wilkoń oraz pisarze: Małgorzata Karolina Piekarska  i  Marcin Szczygielski.
Ceremonia przyznania nagrody miała się odbyć, jak co roku, w sztokholmskiej Filharmonii 1 czerwca, ale została przełożona na później.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA