fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Sławy literatury spotykają się w Szczebrzeszynie

Fotorzepa/Mateusz Dąbrowski
5 sierpnia Szczebrzeszyn na Roztoczu już po raz piaty zamieni się w stolicę języka polskiego.

Siedmiodniowy festiwal jest pełen wydarzeń literackich, spotkań, warsztatów, koncertów i wystaw.

V Festiwal Stolica Języka Polskiego inauguruje spotkanie z Józefem Henem, wybitnym pisarzem, scenarzystą, reportażystą i dramaturgiem. Autorem m.in. książek „Nowolipie”, „Nikt nie woła”, „Toast”, „Ja Michał z Montaigne, „Dziennik na nowy wiek”, „Nie boję się bezsennych nocy, „Ja deprawator”. Z autorem rozmawiać będą Michał Nogaś i i Justyna Sobolewska. Będzie również projekcja filmu „Prawo i pięść”, nakręconego przez Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego w 1964 roku według scenariusza Józefa Hena.

W programie tego dnia jest też koncert Moniki Borzym z wierszami Anny Świrszczyńskiej.

I otwarcie wystawy „Brzechwa zobrazowany”, prezentującej ilustracje polskich grafików do utworów Jana Brzechwy – od klasyków: Jana Marcina Szancera, Franciszki Themerson, Wojciecha Zamecznika, Henryka Tomaszewskiego do twórców współczesnych: Piotra Młodożeńca, Macieja Buszewicza, Lecha Majewskiego i Józefa Wilkonia, Grażki Lange, Marianny Sztymy.

Anna Świrszczyńska i Jan Brzechwa patronują tegorocznej edycji festiwalu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że autorem popularnego wiersza, który rozsławił Szczebrzeszyn, o chrząszczu brzmiącym w trzcinie był właśnie Brzechwa.

Szczebrzeszyn jako stolica języka polskiego cieszy się już ugruntowaną sławą. Lista uczestników tegorocznych autorskich spotkań jest naprawdę imponująca. Znajdują się na niej m.in. Wiesław Myśliwski (w trakcie spotkania z nim 9 sierpnia fragmenty jego prozy czytać będzie Jerzy Radziwiłowicz), Anna Bikont, Marek Bieńczyk, Wojciech Bonowicz, Mikołaj Grynberg, Wiktor Jerofiejew, Grzegorz Kasdepke, Barbara Klicka, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Antonia Lloyd-Jones, Małgorzata Łukasiewicz, Michał Rusinek, Krzysztof Varga, Marcin Wicha, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk.

W towarzyszących czytaniach literatury – m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Janusza Głowackiego, Stanisława Grzesiuka, Franza Kafki, Marcela Prousta – utwory interpretować będą znakomici aktorzy: Jacek Braciak, Dariusz Chojnacki, Maja Komorowska, Szymon Kuśmider, Andrzej Mastalerz, Magdalena Warzecha, Agnieszka Radzikowska.

A na plenerowych koncertach wystąpią: Voo Voo & Trebunie-Tutki (7 sierpnia), Edyta Geppert (10 sierpnia) i Włodek Pawlik (11 sierpnia - Zamość).

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

Podobnie jak w latach ubiegłych, na jeden dzień, tym razem 11 sierpnia, festiwal przenosi się na finał do Zamościa. Tam jego przewodnim tematem będzie Akademia Zamojska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA