fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Kamienica czy apartamentowiec

Emmerson Realty
64-metrowe mieszkanie w warszawskiej kamienicy kupimy za 399 tys. zł. 48 mkw. we Wrocławiu - za 275 tys. zł.
- Myśląc o zakupie mieszkania w ścisłym centrum miasta lub w najstarszych jego dzielnicach trzeba się liczyć z tym, że jedyny wybór to kamienica lub nowoczesny apartamentowiec - mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert Emmerson Realty.
Dodaje, że stare kamienice często odstraszają nabywców mieszkań swoim wyglądem. - Jednak czy zawsze mieszkanie w takim miejscu musi się wiązać z zaniedbaną klatką schodową, ciągłymi remontami i brudem? Niekoniecznie - zapewnia Skoczeń.
Agata Polińska z serwisu nieruchomości otoDom.pl zwraca uwagę, że coraz więcej kamienic podlega modernizacji i remontom. - Wymieniane są wszystkie instalacje, remontowany jest dach, a elewacja odzyskuje dawny blask - opowiada Agata Polińska. - Dzięki temu mieszkania w takich budynkach są coraz bardziej atrakcyjne. Jeżeli dodamy do tego remont i ładne wykończenie samego mieszkania okaże się, że taka nieruchomość zyska przewagę nad innymi typami nieruchomości - przekonuje.
Zdaniem ekspertów z Emmersona i portalu otoDom.pl niewątpliwą zaletą mieszkań w kamienicy jest ich wielkość. - Są to lokale o dużych powierzchniach, nierzadko przekraczających 100 mkw. Średnio liczą ok. 71 mkw. - wskazuje Aleksandra Polińska z serwisu otoDom.pl. - Duży metraż nie przekłada się jednak na liczbę pokoi, która jest zwykle mniejsza, niż można się spodziewać po danej powierzchni. Duże, przestronne pokoje można jednak w razie potrzeby podzielić, aby uzyskać dodatkowe pomieszczenia - dodaje.
A Jarosław Mikołaj Skoczeń zwraca uwagę, że poza powierzchnią poczucie przestrzeni daje wysokość pomieszczeń, która może wynosić nawet ponad 3 metry. - Może to być jednak także wada. Takie mieszkania szybciej wychładzają się zimą, przez co rachunki za ogrzewanie mogą być duże - wyjaśnia ekspert z Emmersona. - Również czynsz w starszych budynkach z reguły jest wyższy niż w nowszym budownictwie. Ze względu na wiek budynku istnieje konieczność konserwacji pewnych elementów. Istnieje też większe prawdopodobieństwo, że potrzebny będzie remont nieruchomości. Eksperci podkreślają, że zakup mieszkania w kamienicy może się okazać bardzo opłacalny, a to ze względu na dość niskie ceny w porównaniu z podobnymi lokalami w nowym budownictwie. Patrz: Mieszkania w kamienicach
- Wszystkie zaprezentowane mieszkania znajdują się w odnowionych kamienicach. Także lokale są po remoncie, większość jest kompletnie umeblowana - zwraca uwagę Aleksandra Kubicka. - Jak widać mimo lokalizacji w centrum miasta ceny mieszkań w starych kamienicach są bardzo atrakcyjne. Dlatego warto rozważyć taki zakup, zwłaszcza że wykończone mieszkanie to możliwość zamieszkania w nim od zaraz, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac. Biorąc pod uwagę, że wybór tego typu mieszkań wcale nie jest mały, każdy może znaleźć mieszkanie w swoim stylu - zapewnia.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA