fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Co czytać dzieciom

Fotorzepa
Tytuł najlepszej książki dziecięcej 2015 w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka” zdobyły „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek i Daniela de Latoura.

Zwycięzcę wybrano ze stu zgłoszonych książek, świadczących, że współczesna literatura dziecięca jest niezwykle różnorodna. Jest naprawdę w czym wybierać, czas kryzysu minął i dziś na rynku nie brakuje znakomitych wydawnictw, także polskich.

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (Wydawnictwo Poradnia K) to pełna ciepłego humoru opowieść z życia wzięta o wiecznie ginących skarpetkach, które ruszają w świat i robią zadziwiające kariery. - To właściwie mój debiut literacki – zdradza autorka Justyna Bednarek. - A ja zilustrowałem już ponad dwadzieścia książek dla dzieci - dodaje Daniel de Latour. - Ilustracje do tej najpierw rysowałem na papierze, a potem kolorowałem w komputerze. - Uważam, że dobra książka dla dzieci to taka, którą robi się nie tylko z myślą o młodym czytelniku, ale i samemu czerpie się z niej satysfakcję – twierdzi grafik.

Drugą nagrodę zdobyła „Królewna” (Wydawnictwo Bajka) cenionej autorki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i ilustratorki Marianny Oklejak. To próba rozmowy o trudnych i dla dorosłych pojęciach, jak szczęście czy samotność.

Trzecie miejsce zajęły „Pszczoły” Piotra Sochy (Wydawnictwo Dwie Siostry), opowiadające o pożytecznych owadach, bez których świat nie mógłby istnieć. Na ten album składa się ponad 30 rozkładówek z kolorowymi ilustracjami i mnóstwem ciekawych, przystępnie napisanych informacji. Bardzo atrakcyjna wizualnie książka rozbudza naukowe zainteresowania młodych czytelników.

Podobne walory ma inny album tego samego wydawnictwa, zakwalifikowany do ścisłego finału „Pod wodą/Pod ziemią” Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Autorzy odkrywają w nim tajemnice ukryte we wnętrzu planety.

Piątą finalistką tegorocznego konkursu jest książka portugalskiego pisarza Miguela Sousa Taveresa „Królik i Chopin” (Wydawnictwo Rea) – opowieść o przyjaźni i muzyce.

Konkurs „Przecinek i Kropka” Empik organizuje od siedmiu lat. Liczy się w nim jakość literacka, dbałość o ilustracje, innowacyjność i wartości edukacyjne. Nagrody są prestiżowe, bo książki oceniają znawcy literatury dla najmłodszych. W tym roku byli to: Dorota Koman – dziennikarka i prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, Ewa Gruda – dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Ewa Świerżewska – tłumacz i redaktor naczelna portalu Qlturka oraz psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska. Uroczystość ogłoszenia laureatów odbyła się podczas Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere w Warszawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA