Reklama
Rozwiń

Tomasz Terlikowski: Dwa katolicyzmy w nowym starciu

Radykalnie odmienne postrzeganie katolickości i katolicyzmu jest wewnątrz Kościoła faktem od dawna. Arcybiskupi, biskupi, kardynałowie, o teologach i zwykłych świeckich nie wspominając, wyznają w wielu krajach świata inne doktryny, które uznają za prawdziwie katolickie. I choć wszyscy o tym wiedzą, to od czasu do czasu dochodzi do kolejnego doktrynalnego starcia.

Aktualizacja: 30.05.2021 15:05 Publikacja: 30.05.2021 00:01

Tomasz Terlikowski: Dwa katolicyzmy w nowym starciu

Foto: AFP

Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie w Stanach Zjednoczonych na tle pytania o to, czy proaborcyjny (ale także proeutanazyjny czy będący zwolennikiem „małżeństw homoseksualnych") polityk katolik może przystępować do komunii świętej. Debata ta nie jest nowa, trwa w Kościele amerykańskim od dawna, i od dawna wiadomo, że nie ma wspólnej odpowiedzi wszystkich biskupów amerykańskich w tej sprawie. Wybór na głowę państwa Joe Bidena, z jednej strony praktykującego katolika, który często i chętnie mówi o swojej wierze, a z drugiej człowieka, który w głosowaniach czy – jak teraz jako prezydent – podejmując decyzje, zajmuje stanowisko sprzeczne z Magisterium Kościoła, odnowił tę dyskusję. Abp Salvatore Cordileone w liście pasterskim opowiedział się za zakazem udzielania komunii katolickim osobom publicznym, które popierają prawa aborcyjne, ale bp Robert McElroy z San Diego zdecydowanie odrzucił taki pomysł i uznał go za skandaliczny. Inni hierarchowie także zajęli stanowiska (często sprzeczne) w tej sprawie. Dyskusja rozgorzała więc na całego, Stolica Apostolska – której w polityce międzynarodowej niewątpliwie bliżej jest do linii Joe Bidena niż Donalda Trumpa – wezwała do ostrożności w tej debacie i w decyzjach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka