fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Barometr hipoteczny: jaki był koszt kredytu

Rzeczpospolita
W ostatnim miesiącu nastąpił delikatny spadek całkowitych kosztów związanych z obsługą kredytów mieszkaniowych.

Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl:

– Marcowy odczyt barometru hipotecznego wyniósł dokładnie 441 punktów, co względem ostatniego miesiąca oznacza obniżkę tego parametru o 1 pkt.

Tak małe wahania wynikają z dość stabilnej sytuacji rynkowej oraz braku zmian w ofertach banków. Największe modyfikacje tych produktów zostały przeprowadzone na przełomie grudnia i stycznia, kiedy to banki dostosowywały się do konieczności opłacania nowego podatku. Obciążenie to zaczęło obowiązywać w lutym tego roku, a jego wysokość to 0,44 proc. wartości wybranych aktywów znajdujących się w bilansach tych instytucji.

Za ostatni spadek barometru o 1 punkt odpowiada obniżka rynkowej stopy procentowej WIBOR3M, która w ciągu ostatnich 30 dni zmieniła się z 1,68 proc. do 1,67 proc.

Nadchodzące kilka miesięcy nie powinno przynieść większych zmian na rynku kredytów hipotecznych. Przemawia za tym fakt, że – po pierwsze – banki już dostosowały swoje produkty do nowego podatku, a po drugie – względnie stabilne otoczenie gospodarcze będzie działało uspokajająco na cały rynek.

Jak powstaje barometr

? Wskaźnik publikujemy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Obejmuje on wszystkie elementy oferty kredytowej składające się na koszt dla klienta, a więc:

– prowizję,

– wszelkiego rodzaju ubezpieczenia (niskiego wkładu, na życie, inne wymagane przez bank),

– odsetki,

– spread (w przypadku kredytów walutowych),

– wycenę nieruchomości;

dane barometru odnoszą się do kosztu kredytu w dniu jego publikacji; w przypadku kredytów walutowych wskaźnik uwzględnia miesięczną zmianę kursów walutowych oraz spread walutowy.

? Wyliczenia są robione dla kredytu tej samej wysokości (250 tys. zł) i dla tego samego okresu spłaty (30 lat).

? Barometr pokazuje średni koszt kredytu dla dziesięciu najtańszych ofert bankowych.

? Wskaźnik przyjmuje wartości w punktach. Każdy 1 tys. zł kosztu to 1 punkt. Jeżeli np. całkowity koszt kredytu wynosi 300 tys. zł, to wysokość wskaźnika wyniesie 300 pkt.

wyliczenia: Comperia.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA