Kozubal wypowiedział się na temat sprawy utraconych dóbr kultury oraz o obrazie Henryka Siemiradzkiego. - Szukanie skradzionych polskich dzieł to praca detektywistyczna. Nie jest to łatwy proces. Zajmują się tym dwie komórki, czyli około ośmiu osób łącznie. Dodajmy jednak, że mamy wielu pasjonatów, którzy wspierają takie działania dobrowolnie – powiedział.

- Zablokowana aukcja z obrazem Siemiradzkiego wytyczyła dobrą ścieżkę do odzyskania dzieł sztuki – ocenił.

Kozubal kontynuował swoją myśl. - W przypadku "Tańca wśród mieczów" sprawa nie jest prosta. Zatrzymanie aukcji z polskim dziełem była trudną rzeczą. Historia obrazu nie jest do końca znana. Ministerstwo Kultury twierdzi, że został wywieziony z Polski nielegalnie. To płótno było umieszczone na liście ze stratami wojennymi. Dokumentacja związana ze sprawą, została wysłana do Londynu, gdzie odbędzie się proces sądowy. Przypomnijmy, że baza dzieł zabranych jest niepełna. Nie ma odpowiedniej liczby osób, które mogłyby zweryfikować całą listę dzieł, a należy ją sprawdzić i uzupełnić. Trzeba podkreślić, że z Polski wywieziono także rękopisy Fryderyka Chopina, z prawami autorskimi muzyka do utworów. Te rękopisy pojawiły się w domu aukcyjnym w Bostonie, i dalej nie zostały odzyskane – przypomniał.

- Dzisiaj FBI przekaże ministrowi Glińskiemu utracony pejzaż malarza Śliwińskiego. Obraz został wywieziony z terenu Niemiec przez żołnierza amerykańskiego. Wróci do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Przypomnijmy, że wojskowi amerykańscy też wywozili "pamiątki" z Europy, i to było nielegalne. Trzeb podkreślić, że polskie straty wojenne sięgają 516 tysięcy zabytków szacowanych na 20 miliardów dolarów – powiedział dziennikarz.