fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Hawking ostrzega: Ludzi czeka zagłada

Jeżeli nie skolonizujemy innych planet, ludzkość czeka zagłada - mówi prof. Stephen Hawking
Wikipedia
Słynny fizyk prof. Stephen Hawking wyraził kolejną pesymistyczną przepowiednię dla ludzkości: jeżeli nie skolonizujemy innych planet, nasz gatunek czeka zagłada.

To nie pierwszy raz gdy Stephen Hawking wieszczy ponurą przyszłość dla Ziemi. Mówił już o zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji, nowych rodzajów autonomicznej broni, wojny nuklearnej oraz modyfikacji genetycznych wirusów, globalnego ocieplenia, a nawet o inwazji agresywnych kosmitów. Teraz zapowiada, że decydujące będzie nadchodzące stulecie.

- Postęp nauki i technologii tworzy nowe drogi, którymi coś może pójść źle — oświadczył Hawking podczas seminarium organizowanego przez BBC. — Choć ryzyko katastrofy dla całej Ziemi w jednym danym roku jest stosunkowo niskie, to jednak sumuje się w czasie. W ciągu kolejnego tysiąca, czy 10 tysięcy lat staje się niemal pewnością.

Według naukowcy z Uniwersytetu Cambridge jedyną ucieczką przed zagładą jest kolonizacja innych obiektów w kosmosie. Dzięki temu, nawet gdy ponure proroctwa się spełnią, nasz gatunek przetrwa.

- Kiedy to się stanie powinniśmy już rozprzestrzenić naszą cywilizację w kosmosie, polecieć ku gwiazdom. Katastrofa na Ziemi nie będzie oznaczała katastrofy naszej rasy — mówił prof. Hawking. — Nie zatrzymamy postępu, ani tym bardziej go nie odwrócimy. Musimy nauczyć się rozpoznawać zagrożenia i je kontrolować. Jestem optymistą i wierzę, że nam się to uda.

Problem polega jednak na tym, że zdaniem słynnego astrofizyka, nie uda nam się zasiedlić innych planet w ciągu nadchodzącego stulecia. Będzie to zatem okres krytyczny dla przetrwania ludzkości.

Słynny naukowiec ma również przesłanie do swoich kolegów i mediów. — Ważne jest, aby te zmiany szły w dobrym kierunku. W demokratycznym społeczeństwie istotne jest, aby wszyscy mieli choć podstawowe pojęcie o nauce, dzięki czemu będą mogli podejmować świadome decyzje w przyszłości — mówił prof. Hawking. — A zatem w jasny sposób komunikujcie innym co robicie w nauce. Kto wie, może wy sami wreszcie zaczniecie sami naukę rozumieć.

Zobacz także:

Badania nad lekiem zakończone tragedią

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA