fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Resztki chińskiej rakiety spadły do Oceanu Indyjskiego

AFP
Szczątki rakiety kosmicznej Długi Marsz, wystrzelonej pod koniec kwietnia, spadły nad ranem do Oceanu Indyjskiego, poinformowały chińskie media.

Państwowa telewizja chińska podała, że fragmenty wraku głównego silnika rakiety, ważące 18-ton, weszły w atmosferę o 2.24 czasu GMT na południowy zachód od Cejlonu.

Rakieta Długi Marsz 5B została wystrzelona 29 kwietnia z wyspy Hainan i wyniosła na orbitę moduł mieszkalny chińskiej stacji kosmicznej. Później stracono nad nią kontrolę.

Pierwszy człon rakiety kosmicznej  zazwyczaj odłącza się po wypaleniu paliwa i niedługo po starcie spada na ziemię. Tu ta część odłączyła się od reszty pojazdu już po wyniesieniu go na orbitę, dlatego jeszcze przez kilka dni krążyła wokół Ziemi, wytracając prędkość.

Do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej, która ma służyć obserwacji Księżyca i Mars, planowane jest jeszcze dziesięć podobnych misji. 

Był to drugi lot chińskiej rakiety tego typu. Poprzedni odbył się w maju zeszłego roku, a szczątki tej rakiety spadły na teren Wybrzeża Kości Słoniowej, nie powodując zniszczeń.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA