Czy na Księżycu mogły pojawić się żółwie?

Chiny rozważały wysłanie żółwi na tzw. ciemną stronę Księżyca w ramach misji sondy Chang'e-4 - ujawnił jeden z naukowców zaangażowanych w projekt. Plan został porzucony ponieważ, jak wyliczyli naukowcy, lecącym sondą żółwiom tlenu wystarczyłoby zaledwie na 20 dni - a w tak krótkim czasie sonda nie zdołałaby wylądować na Księżycu.

Publikacja: 08.10.2019 15:37

Czy na Księżycu mogły pojawić się żółwie?

Foto: stock.adobe.com

Xie Gengxin z Chongqing University był odpowiedzialny za zaprojektowanie eksperymentu z wykorzystaniem żółwi na pokładzie sondy. W rozmowie z magazynem "IEEE Spectrum" Xie ujawnił, że jego zespół początkowo chciał wysłać gatunek niewielkiego żółwia na Księżyc.

Celem eksperymentu miało być sprawdzenie jak zwierzęta zachowują się w warunkach mniejszej grawitacji na powierzchni Księżyca - co miało pomóc w planowaniu przyszłych misji załogowych.

Ostatecznie jednak fakt, iż komponent sondy zawierający związany z eksperymentem ładunku nie mógł ważyć więcej niż 3,3 kg. Oznaczało to, że tlenu żółwiom starczyłoby jedynie na 20 dni. Tymczasem sam lot sondy na Księżyc zajął ponad miesiąc.

Xie nie wyklucza jednak, że Chińczycy wyślą żółwie lub inne zwierzęta na Księżyc w przyszłości.

Żółwie już raz pojawiły się w kosmosie - w 1968 roku ZSRR wysłał te zwierzęta w kosmos na pokładzie statku, który okrążył Księżyc. Żółwie przetrwały lot i wróciły na Ziemię.

Jak dotąd na powierzchni Księżyca z organizmów żywych występujących na Ziemi pojawił się jedynie człowiek - i niesporczaki - niewielkie bezkręgowce, które znajdowały się na pokładzie izraelskiego lądownika Beresheet (lądownik rozbił się na powierzchni Księżyca w sierpniu).

Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata