fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Czy na Księżycu mogły pojawić się żółwie?

stock.adobe.com
Chiny rozważały wysłanie żółwi na tzw. ciemną stronę Księżyca w ramach misji sondy Chang'e-4 - ujawnił jeden z naukowców zaangażowanych w projekt. Plan został porzucony ponieważ, jak wyliczyli naukowcy, lecącym sondą żółwiom tlenu wystarczyłoby zaledwie na 20 dni - a w tak krótkim czasie sonda nie zdołałaby wylądować na Księżycu.

Xie Gengxin z Chongqing University był odpowiedzialny za zaprojektowanie eksperymentu z wykorzystaniem żółwi na pokładzie sondy. W rozmowie z magazynem "IEEE Spectrum" Xie ujawnił, że jego zespół początkowo chciał wysłać gatunek niewielkiego żółwia na Księżyc.

Celem eksperymentu miało być sprawdzenie jak zwierzęta zachowują się w warunkach mniejszej grawitacji na powierzchni Księżyca - co miało pomóc w planowaniu przyszłych misji załogowych.

Ostatecznie jednak fakt, iż komponent sondy zawierający związany z eksperymentem ładunku nie mógł ważyć więcej niż 3,3 kg. Oznaczało to, że tlenu żółwiom starczyłoby jedynie na 20 dni. Tymczasem sam lot sondy na Księżyc zajął ponad miesiąc.

Xie nie wyklucza jednak, że Chińczycy wyślą żółwie lub inne zwierzęta na Księżyc w przyszłości.

Żółwie już raz pojawiły się w kosmosie - w 1968 roku ZSRR wysłał te zwierzęta w kosmos na pokładzie statku, który okrążył Księżyc. Żółwie przetrwały lot i wróciły na Ziemię.

Jak dotąd na powierzchni Księżyca z organizmów żywych występujących na Ziemi pojawił się jedynie człowiek - i niesporczaki - niewielkie bezkręgowce, które znajdowały się na pokładzie izraelskiego lądownika Beresheet (lądownik rozbił się na powierzchni Księżyca w sierpniu).

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA