Kosmos

Hawking: Mój cel jest prosty - zrozumieć Wszechświat

AFP
W wieku 76 lat zmarł Stephen Hawking - słynny astrofizyk i popularyzator nauki. Co mówił o Wszechświecie, obcych i kobietach? Poniżej kilka cytatów z wypowiedzi naukowca, który stał się nie tylko ikoną współczesnej nauki, ale również bohaterem popkultury.

"Mój cel jest prosty. Chodzi o całkowite zrozumienie Wszechświata, dlaczego jest taki jest i dlaczego w ogóle istnieje" - fragment książki "Wszechświat Stephena Hawkinga".

"Moja rada dla innych niepełnosprawnych brzmi: skupcie się na rzeczach, w robieniu których niepełnosprawność wam nie przeszkadza i nie żałujcie tego, co wam uniemożliwia. Nie pozwólcie, aby wasz duch był niepełnosprawny tak jak wasze ciało" - w rozmowie z "New York Times" w 2011 roku.

"Zauważyłem, że nawet ludzie, którzy uważają, że wszystko zostało już gdzieś zapisane i nic nie możemy zmienić, rozglądają się, zanim przejdą przez ulice" - fragment książki "Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce oraz inne eseje". 

"Życie byłoby tragiczne, gdyby nie było zabawne" - w rozmowie z "The New York Times Magazine".

"Nie wiem jakie mam IQ. Ludzie, którzy chwalą się swoim IQ to frajerzy" - w rozmowie z "The New York Times Magazine".

"Kobiety. One są całkowitą zagadką" - w rozmowie z "The New Scientist".

"Myślę, że jest ważne, aby naukowcy wyjaśniali swoją pracę (opinii publicznej), zwłaszcza w dziedzinie kosmologii. Ona odpowiada dziś na wiele pytań, które kiedyś zadawała religia" - wykład na Uniwersytecie w Arizonie.

"Rady dla moich dzieci? Pierwsza - patrzcie w gwiazdy, a nie pod nogi. Druga - nigdy nie poddawajcie się w swojej pracy. Praca daje wam sens, życie jest puste bez niej. Trzecia - jeśli będziecie mieć szczęście i znajdziecie miłość - nie odrzucajcie jej" - rozmowa z ABC News.

"Gdyby obcy nas odwiedzili, rezultat byłby taki jak wtedy, gdy Kolumb wylądował w Ameryce, co skończyło się źle dla Indian. Wystarczy, że przyjrzymy się sobie, by zobaczyć jak inteligentne formy życia, mogą rozwinąć się w coś, czego nie chcielibyśmy spotkać" - fragment programu "Into the Universe with Stephen Hawking".

"Bóg może istnieć, ale nauka może wyjaśnić istnienie Wszechświata bez potrzeby powoływania się na Stwórcę" - rozmowa z CNN.

Źródło: rp.pl/ Bloomberg

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL