Kosmos

Droga w kosmos przez Toruń

AdobeStock
Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu realizują zadania dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Przez pół roku będą badali wpływ ogrzewania w próżni na materiały wykorzystywane później w przemyśle kosmicznym. Po przetestowaniu danego materiału polscy badacze rozsyłają jego próbki do innych europejskich laboratoriów, żeby móc prowadzić analizy porównawcze. Wyniki próbek z większej liczby laboratoriów pozwalają wyeliminować ewentualne pomyłki w pomiarach. Wśród badanych materiałów są smary, powłoki, uszczelnienia, teflon, silikon.

Chemicy z Torunia chcą zająć się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań do codziennego życia i działających przedsiębiorstw. Jednym z pomysłów jest badanie czystości w „clean roomach”, pomieszczeniach o podwyższonych warunkach czystości, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, ponieważ ESA jest nastawiona nie tylko na eksplorowanie kosmosu, ale także na komercyjne wykorzystywanie wyników badań.

W porównaniu z normalnymi warunkami zanieczyszczenia w takich pomieszczeniach są na bardzo niskim poziomie, stąd na świecie nie ma jeszcze dobrych metod mierzenia czegoś, czego prawie nie ma. Są jednak do tego metody subtelne, jak spektroskopia w podczerwieni. Polacy rozsyłali do wszystkich takie same próbki i sprawdzali, jakie wyniki otrzymano w poszczególnych laboratoriach.

– Badamy, ile poszczególne materiały, które są wykorzystywane później w kosmicznych technologiach, tracą podczas ogrzewania w próżni. Nie wiemy my, nie wie ESA i ci, którzy takie materiały produkują, też do końca nie wiedzą, w jaki sposób dany materiał zachowa się w warunkach kosmicznych, innych niż ziemskie. ESA ma cały dział badań materiałowych, w ramach którego wszystko wysyłane z Ziemi musi zostać najpierw przebadane w zasymulowanych warunkach – wyjaśnia dr Grzegorz Trykowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Aparatura wykorzystywana na Wydziale Chemii UMK kosztuje kilka milionów złotych, stąd wiele firm nie buduje własnych laboratoriów, lecz woli zlecić prace na zasadach komercyjnych profesjonalnie przygotowanym do tego naukowcom. Dobrym krokiem ze strony toruńskich chemików było wyspecjalizowanie się w analizach nietypowych, na które jest duże zapotrzebowanie globalne. ©?

—PAP Nauka w Polsce, k.k.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL