fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Święcenia bez biskupa z filmu Sekielskich. Zastąpi go biskup senior

Metropolita kaliski bp. Edward Janiak nie będzie dziś udzielał święceń kapłańskich. Odsunięto go od uroczystości po głośnym filmie braci Sekielskich- "Zabawa w chowanego".
materiały prasowe
Biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył dzisiejszym uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior tej diecezji, Stanisław Napierała.

Taka informacja pojawiła się na stronie internetowej diecezji kaliskiej. Na jej terenie święcenia kapłańskie będą odbywały się w dwóch miejscach.

W katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Kaliszu święceń trzem diakonom udzieli bp senior Stanisław Napierała, a w konkatedrze pod wezwaniem św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. święceń trzem diakonom udzieli bp Łukasz Buzun.

Uroczystości rozdzielono z powodu pandemii i ograniczeń sanitarnych. Święcenia rozpoczną się o godz. 11 w obu świątyniach.

Wcześniej w mediach ukazała się informacja, że to bp Edward Janiak, metropolita kaliski, będzie udzielał święceń kapłańskich alumnom seminarium duchownego tej diecezji, ale ostatecznie, tak się nie stanie.

O bp. Edwardzie Janiaku głośno zrobiło się po premierze najnowszego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego".

Dziennikarze przedstawili w nim dowody na to, że hierarcha kościelny wiedział o przestępstwach popełnianych przez podległych mu księży i wielokrotnie je tuszował.

W poniedziałek 18 maja, już po emisji filmu  delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał zawiadomienie w sprawie biskupa kaliskiego do Nuncjatury Apostolskiej.

- W czwartek otrzymał z Nuncjatury potwierdzenie przekazania pisma – zgodnie z procedurą – do Stolicy Apostolskiej" – informował ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

"Zabawa w chowanego", wyemitowany na kanale YouTube tydzień temu, to drugi filmu dokumentalny braci Sekielskich o przypadkach pedofilii w kościele. Przedstawia przypadki pedofilii wśród polskich księży.

Dokument prezentuje historię trzech chłopców - braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja, wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej. W filmie pokazano, jak bp Janiak krył przestępstwa seksualne podległych mu księży.

W oświadczeniu wydanym tuż po premierze filmie braci Sekielskich abp Polak stwierdził, że dokument ten "ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży".

Dodał, że chodzi o "sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne".

Święcenia kapłańskie odbędą się dziś nie tylko w Kaliszu, ale także w innych diecezjach. W Warszawie – w Świątyni Opatrzności Bożej.

- Prosimy o modlitwę w intencji tych, którzy mają przyjąć sakrament święceń w stopniu prezbiteratu oraz o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego –apeluje diecezja kaliska.

Bp. Edward Janiak ma 68 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1979 roku. Po nich był wikariuszem i katechetą w kościele sw. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy.

Rok później powierzona została mu także budowa kaplic filialnych w Smardzowie, Nieciszowie i Bystrym oraz obowiązki związane z rozpoczęciem budowy kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy.

Po doktoracie był m.in adiunktem w Katedrze Teologii Moralnej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ale oprócz prowadzenia wykładów z teologii moralnej i pastoralnej oraz charytatywnej działalności Kościoła.

Pracował równocześnie w Archiwum Archidiecezji Wrocławskiej i pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Referatu ds. Dobroczynności Kurii Wrocławskiej.

Był także sekretarzem-kapelanem metropolity wrocławskiego, ks. kardynała Henryka Gulbinowicza.

Nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Scilium  bp. Janiak otrzymał od Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 26 października 1996 roku.

Pełnił funkcję Wikariusza Generalnego Archidiecezji Wrocławskiej i był Prepozytem Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej. W dniu 21 lipca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował bp. Janiaka biskupem kaliskim. Uroczysty ingres do Katedry Kaliskiej pw. św. Mikołaja Biskupa odbył 12 września 2012 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA