fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Rada Episkopatu broni abpa Jędraszewskiego. „Zero realizmu naukowego”

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
„Wyrażamy nasze poparcie i solidarność z Metropolitą Krakowskim, Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, który został niesprawiedliwie zaatakowany za wypowiedzi ostrzegające przed niebezpiecznymi dla człowieka i Narodu ideologiami” - napisała w oświadczeniu Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, broniąc wypowiedzi abpa Marka Jędraszewskiego.

- Różne problemy ekologiczne, które dziś występują, są przejawem niewątpliwie tego, co  wymagałoby pewnego nawrócenia. Trzeba uszanować to boże dzieło, jakie dał nam Pan Bóg, co nie jest zaraz związane z tym, że mamy ulegać tym ruchom ekologicznym - mówił w grudniu arcybiskup Marek Jędraszewski w rozmowie z Telewizją Republika.

Według hierarchy „to zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko pod postacią nastolatki (Grety Thunberg - red.), to coś co się narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych”. Ocenił, że ekologizm jest sprzeczny „z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzajów, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga".

Dowiedz się więcej: Hierarchowie bronią abp. Jędraszewskiego

We wtorek solidarność z arcybiskupem wyrazili członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. „Gdy ostatnio Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita krakowski przestrzegł przed niebezpieczeństwem ekologizmu, chociaż mówił precyzyjnie, że nie chodzi o ekologię ale o ideologię z kontekstem społecznym i politycznym, pojawiły się wypowiedzi utrzymane w konwencji klasycznych fake newsów oraz czystej mowy nienawiści. Od próby ośmieszenia, że Arcybiskup jest przeciwny segregacji śmieci, poprzez poniżanie, że jest »głupi, nieoczytany i ciemny«, poprzez butne stwierdzenie, że aby można z nim było rozmawiać, musiałby »mieć podobne wykształcenie i poziom oczytania, ogólnej wiedzy o świecie, otwartości na argumenty, zbliżone moce intelektualne – bo to przekłada się na umiejętność analizy i abstrakcyjnego myślenia«, aż po przekleństwa, aby »szedł do diabła«” - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

To nawiązanie m.in. do komentarza na Twitterze Pawła Rabieja. Wiceprezydent Warszawy napisał: „Z perspektywy dotkniętej ogniem Australii, gdzie dziś jestem mogę powiedzieć jedno. Nie ma dziś gorszej zarazy w cywilizowanym świecie niż ci, którzy kwestionują konieczność dbania o naszą planetę i jej ochronę Jędraszewski, idź do diabła, tam jest twoje miejsce”.

Przeczytaj: Rabiej do abp. Jędraszewskiego: Twoje miejsce jest u diabła

Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich zauważyła, że „w wypowiedziach dziennikarzy i polityków nie padły żadne argumenty”. „Nie podjęto też żadnej próby dialogu. Zero realizmu naukowego, tylko obraźliwe słowa i emocje. W takiej sytuacji nie ma potrzeby cokolwiek tłumaczyć, gdyż stanowisko Kościoła jest oczywiste i nie pojawiło się wczoraj, a życiorys naukowy Księdza Arcybiskupa jest dostępny na oficjalnej stronie Nauka Polska” - napisali autorzy oświadczenia.

„Jeżeli naprawdę troszczymy się o ekologię w przestrzeni życiowej człowieka, to musimy zatroszczyć się również o to, co dzieje się w ludzkich sercach i umysłach. Zło bowiem najpierw jest myślą i mową, zanim się stanie uczynkiem (...) Nie wolno zapominać, że jedynie słuszny światopogląd narzucany przemocą, i zaszczuciem, ostatecznie doprowadził niespodziewanie szybko do zbrodniczych totalitaryzmów zarówno komunistycznych jak i nazistowskich” - dodano w komunikacie. „Potwory rosną szybko, gdy zakwestionuje się wolność słowa, wolność sumienia i wolność wyznania” - czytamy.

„Obrażając się wzajemnie i negując, nie budujemy braterstwa, jedności, ani poczucia bezpieczeństwa. Dla dobra każdego i całej Polski, apelujemy zatem o szacunek, kulturę słowa, i budowanie na prawdzie. Tworzenie wirtualnej rzeczywistości, aby antagonizować społeczeństwo nie służy nikomu. Gdy człowiek mówi – tym bardziej, gdy przestrzega – warto się w niego wsłuchać i poważnie zastanowić” - apelują autorzy w dokumencie podpisanym przez biskupa Ignacego Deca, przewodniczącego Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA