fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Episkopat tworzy fundację dla ofiar pedofilii

AdobeStock
Biskupi powołali fundację, która będzie wspierała osoby molestowane w przeszłości przez osoby związane z Kościołem. Pokieruje nią kobieta.

O tym, że taka fundacja powstanie jako pierwsza we wrześniu pisała „Rzeczpospolita”.

– Powołanie fundacji to wyraz solidarności Kościoła w Polsce z pokrzywdzonymi –  mówi abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Wierni, jak i całe społeczeństwo, oczekują jednoznacznego zaangażowania i konkretnego działania ze strony Kościoła w walce z dramatem wykorzystania seksualnego. Konieczne jest kontynuowanie istniejących oraz podejmowanie nowych systematycznych działań na rzecz osób zranionych we wspólnocie Kościoła, zarówno przez niektóre osoby duchowne, jak też innych sprawców związanych z działalnością edukacyjną i duszpasterską Kościoła – podkreśla prymas Polski. 

Na czele fundacji św. Józefa stanie Marta Titaniec, która ma długoletnie doświadczenie pracy w organizacjach pozarządowych, współinicjatorka inicjatywy „Zranieni w Kościele”. W zarządzie znajdzie się też ks. dr Tadeusz Michalik z diecezji tarnowskiej, zaangażowany w tematykę prewencji przed wykorzystaniem seksualnym. Z kolei w Radzie Fundacji będzie m.in. ojciec Adam Żak, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie oraz jako przedstawiciel osób skrzywdzonych przez duchownych Wiktor Porycki. Ponadto będą w niej także psycholodzy i prawnicy oraz bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP. Jej pracami będzie kierował abp Wojciech Polak.

Jak informuje „Rz” ks. Piotr Studnicki z biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, fundacja będzie świadczyła wieloraką pomoc pokrzywdzonym we współpracy z konkretną diecezją i z istniejącymi dziełami oraz inicjatywami, jak Centrum Ochrony Dziecka czy „Zranieni w Kościele” (inicjatywa świeckich, która prowadzi telefon zaufania dla molestowanych – red.). W każdej diecezji  zostanie ustanowiony koordynator odpowiedzialny za kontakt z fundacją. Biskupi chcą też, by w działalność fundacji włączyły się zakony męskie i żeńskie. 

– Zobowiązanie do zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę spoczywa na sprawcy przestępstwa wykorzystania seksualnego, jednak we wspólnocie Kościoła wszyscy musimy czuć się odpowiedzialni za solidarne wsparcie pokrzywdzonych oraz ochronę małoletnich – mówi abp Wojciech Polak i tłumaczy, że celem fundacji nie jest spełnienie roszczeń finansowych niektórych skrzywdzonych, ani nie jest ona w żadnym wymiarze funduszem odszkodowawczym.

Na wsparcie fundacji będą mogły liczyć osoby skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości, w stanie niepełnosprawności lub bezradności, gdy sprawcami wykorzystania seksualnego byli duchowni lub inne osoby zaangażowane w działalność Kościoła. Niewykluczone, że w przyszłości fundacja rozszerzy swoją działalność także na skrzywdzonych przez osoby niezwiązane instytucjonalnie z Kościołem.

Fundacja będzie utrzymywana przez wszystkie diecezje. Będą one przekazywały do niej środki, których wysokość będzie uzależniona od liczby należących do nich biskupów i księży. – Decyzja o finansowaniu fundacji jest wyrazem solidarności biskupów i księży z ofiarami przestępstw wykorzystania seksualnego, których dopuścili się niektórzy duchowni – mówi abp Polak.

Dokumenty dotyczące powołania fundacji zostaną teraz złożone do Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli procedury będą przebiegały sprawnie rozpocznie ona działalność 1 stycznia 2020 roku.

 

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA