fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Papież wysyła specjalnego delegata do Lourdes

AFP
Papież Franciszek mianował specjalnego delegata do w Lourdes we Francji, który ma zadbać, by w sanktuarium maryjnym w tym miejscu większy nacisk położyć na duchowość, niż na „zarządzanie i finanse”.

Włoska prasa pisze o nominacji dla biskupa pomocniczego Lille Antoine'a Herouarda jako o świętej wiośnie, która przychodzi do miasta leżącego u podnóża Pirenejów. Lourdes jest jednym z najsłynniejszych sanktuariów na świecie. Sanktuarium wybudowano w miejscu, gdzie Maryja ukazała się wiejskiej 14-letniej dziewczynie w 1858 roku. Rocznie odwiedzane jest przez miliony pielgrzymów.

Jak wyjaśnia Radio Watykańskie, Ojciec Święty chce, aby ośrodki kultu maryjnego były „ośrodki kultu maryjnego stawały się w coraz większym stopniu miejscami modlitwy i chrześcijańskiego świadectwa”. - Lourdes to miejsce, do którego wciąż przybywa wielu pielgrzymów z całego świata, zwłaszcza z Francji, ale nie tylko. (...). Nacisk należy po prostu położyć na duchowym i duszpasterskim wymiarze inicjatywy pielgrzymkowej, a więc na samym życiu sanktuariów - wyjaśniał bp Antoine Hérouard.

Według agencji AFP sanktuarium w Lourdes w 2018 roku po raz pierwszy od 10 lat wygenerowało zysk w wysokości 200 tys. euro. Sanktuarium zatrudnia około 330 osób. Lourdes zanotowało około 34-procentowy spadek liczby pielgrzymek diecezjalnych w ostatnim dziesięcioleciu, ale odnotowano około 12-procentowy wzrost pielgrzymek indywidualnych lub rodzinnych.

Jak pisze "Le Figaro", sanktuarium przezwyciężyło deficyt, obniżając koszty operacyjne, zwiększając sprzedaż świec i notując niewielki wzrost zysków z organizowanych pielgrzymek.

Nowe rozporządzenie papieża wpisuje się w tę samą linię, co decyzja Franciszka w sprawie Medjugorie - podkreśla Radio Watykańskie. Do tej pory sanktuarium w Lourdes podlegało jurysdykcji ordynariusza diecezji Tarbes Lourdes.

Stanowisko bpa Hérouarda jest tymczasowe, ale nie określono długości misji duchownego.

Źródło: rp.pl/ AFP/ Radio Watykańskie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA