fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Prymas Belgii chce ceremonii religijnej dla par jednopłciowych

Kardynał Jozef De Kesel
youtube
Kard. Jozef De Kesel, prymas Belgii, spotkał się z przedstawicielami flamandzkich środowisk LGBT. W trakcie spotkania miał powiedzieć, że "Kościół powinien ich bardziej respektować, w tym również sposób, w jaki przeżywają swoją seksualność". Zadeklarował poparcie dla ceremonii religijnych dla jednopłciowych par, aczkolwiek bez wymiany obrączek i błogosławieństwa.

O spotkaniu prymasa ze środowiskami LGBT pisze portal Vatican News. Według niego kard. Jozef De Kesel zapewnił, że stosunek Kościoła do homoseksualizmu bardzo się zmienił w ostatnich latach, jednak problemem jest Afryka, Azja i - przede wszystkim - niektóre kraje Europy Wschodniej, które "nadal pozostają w tyle".

Jak informuje portal, opinie prymasa Belgii zostały po spotkaniu przytoczone przez jego rozmówców, a nie przez niego samego, więc podchodzono do nich z ostrożnością. Później jednak rzecznik prasowy archidiecezji brukselskiej nie zdementował tych słów, za to potwierdził, że wspomniana ceremonia religijna dla par jednopłciowych nie powinna mieć charakteru błogosławieństwa.

Jak podkreśla Radio Watykańskie, słowa kardynała zostały przyjęte z uznaniem przez belgijskie media, a prymas De Kesel został przedstawiony jako przykład hierarchy otwartego na postęp. Jednak opinie arcybiskupa spotkały się także z krytyką. To właśnie po słowach kardynała napisał on oświadczenie, w którym krytykował decyzję niemieckiego episkopatu o interkomunii i proponowanie przez niektórych duchownych błogosławieństw dla par homoseksualnych.

Przeczytaj » Holenderski kardynał krytykuje papieża Franciszka

"To właśnie w nawiązaniu do tej sytuacji padają dramatyczne i bezprecedensowe słowa kard. Willema Eijka, który przyznaje, że sytuacja ta przywodzi mu na myśl to, co Katechizm (n. 675) pisze o końcowej próbie, którą ma przejść Kościół przed ostatecznym przyjściem Chrystusa, kiedy to zachwieje się wiara wielu wierzących, a oszukańcza religia da ludziom pozorne rozwiązanie ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy" - podkreśla portal Vatican News.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA